Deníček uštvané maturantky #2

11. prosince 2016 v 19:38 | Mira |  Myšlenkové pochody

Kdo se bojí, nesmí na maturiťák
Na čekající taneční parket se vřítí skupina rozjívených čtvrťáků a v bujaré náladě plně rozjede své taneční umění. Těla se vlní do rytmu podmanivé hudby, hosté nadšeně piští a maturanti co chvíli blýsknou zářivými a alkoholem podkreslenými úsměvy. Rodiče se dmou pýchou, jaké to mají šikovné ratolesti a učitelé uznale pokyvují moudrými hlavami, protože i oni přece utvářely charakter oduševnělé maturantské smečky…


Jojo, takhle nějak probíhá maturiťák. Než se však dostaneme k samotnému plesu, bylo by dobré zmínit, co za horor mu předchází.
Maturitní ples je sice prima zábava pro rodinu, přátele i pedagogy, jenže jeho pořadatelé s ním mají kupu starostí a mnohdy jim vstávají vlasy hrůzou. Nejdůležitějším bodem je volba tématu plesu. Odtud už se dá dobře odpíchnout. Zdá se, že jde o prostou a nenáročnou věc, jenže opak je pravdou. Mnoho tříd o téma plesu div nesvede krvavou bitvu. Mně naštěstí nic takového nepotkalo, protože u nás výběr tématu opravdu jednoduchý byl. Vše se odvíjelo od našeho třídního učitele. Víc neprozradím, jelikož jsem ráda tajemná jako hrad v Karpatech.
Když už máte téma, neznamená to výhru. Teď právě nastoupí ta horší, náročnější, depresivnější a temnější část. Tato část vyzkouší vaši psychickou i fyzickou odolnost a je schopná třídu naprosto rozvrátit: zařizování plesu.
My jsme téma vybrali na konci třetího ročníku a samotný ples jsme začali řešit až ve čtvrťáku. Upřímně, jsou s ním spojené velké finanční výdaje, lítání po úřadech a shánění lidí. Je důležité si dobře rozvrhnout funkce, protože jeden člověk by tohle absolutně nemohl zvládnout. U nás ve třídě je jedna holčina, která chuděra vyfasovala právě ty úřady a sepisování a podepisování smluv. Nikdo jiný se k tomu totiž neměl. U mě se osvědčila strategie tvářit se nenápadně a všem funkcím se vyhýbat. Uspěla jsem s ní.
Parádní je také nacvičování tanečků a scének na předtančení a půlnoční překvapení. Nejsem si jistá, jestli tuhle dvojici má každá škola, protože jsem byla i na plese, kde předtančení chybělo (a byla to upřímně řečeno strašná nuda). Pokud jsou ve třídě všichni taneční antitalenti, tak to upřímnou soustrast. Pokud se však v kolektivu najde pár lidí, kterým tanec není cizí, je vyhráno. Těmhle jedincům totiž musí být na krk nemilosrdně hozena choreografie. A je jedno, jestli tančí polku, balet nebo street dance. Prostě něco vymyslí a tečka.
Z tancování jsem měla největší strach. Nerada dělám cokoliv před publikem a tancování rozhodně nepatří k mým talentům. Bála jsem se, že to bude ohromný trapas. Ale nebyl. Byla to paráda. Tu ohromnou bandu čumilů jsem ani nevnímala a jednoduše se bavila. Přiznávám, že jsem na kuráž měla vodku s džusem, ale myslím, že i bez ní bych to zvládla. Předtančení byla celkem dvě. Jedno před stužkováním - tedy to, kde jsou všichni ještě střízliví. Druhé po stužkování - tam se alkohol tolik hrotit nemusí.
Stužkování byl taky mazec. Sice jsem si připadala jako největší frajer, že jdu po červeném koberci, ale pořád mi dušičku nahlodával strach, že zakopnu. Nejsem totiž dvakrát zvyklá na podpatky a na šaty s dlouhou princeznovskou sukní už vůbec ne. Naštěstí jsem po boku měla pana učitele a to mě uklidňovalo. Ten by mě rozhodně spadnout nenechal.
Největší pecka večera však bylo půlnoční překvapení, které jsme pojali ve volném stylu, takže nijak nesouviselo s tématem plesu. Sál doslova praskal ve švech. Měli jsme největší účast ze všech letošních čtvrťáků a takových deset minut jsme museli čekat, než se moderátorovi podařilo s vypětím všech sil pro nás vybojovat pár metrů volného místa, abychom vůbec měli místo na předvádění.
Domů jsem se sice dostala pozdě, byla jsem unavená a přiopilá a ráno mě čekal pořádný bolehlav, přesto bych si ples klidně zopakovala.
Takže koho maturitní ples teprve čeká, žádný stres. Bude to poráda a rádi na to budete vzpomínat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama