Hlava plná přízraků (Paul Tremblay)

23. prosince 2016 v 23:57 | Mira
Magie spaluje vyjde v neděli Mrkající

O čem příběh je?
Rodina Barettových má sakra těžký život. Hlava rodiny ztratila práci, nastala finanční krize, z níž není úniku, a vypadá to, že jedno z dětí přichází o rozum.
Čtrnáctiletá Marjorie se chová divně. Nejvíce to pociťuje osmiletá Merry. Starší sestra jí vypráví děsivé příběhy o smrti, vyhrožuje jí a v noci, kdy Merry spí, ji Marjorie navštěvuje v pokoji a provádí kdovíco.
Situace se zhoršuje. Psychiatr nepomáhá, Marjoriin stav se rychle zhoršuje, matka se pozvolna hroutí a otec podléhá náboženskému fanatismu a usoudí, že Marjorie je posedlá ďáblem. Na pomoc je přizván místní kněz a aby ze stavu své dcery rodina něco měla, do domu se jim nastěhuje televizní štáb, který má celou situaci bedlivě natáčet pro nový seriál Posedlost.
Ale je Marjorie opravdu posedlá? Merry si klade tuto otázku několikrát a k odpovědi se nemůže dopracovat. Sestra sama to popírá a tvrdí, že vše jen předstírá.
Ale kde je opravdu pravda?
Recenze:
Já jsem všeobecně velký nadšenec do hororů. A taky ještě větší strašpytel. Já vím, moc se to neslučuje, ale budiž. Mám ráda horory, ráda se na ně koukám nebo si je čtu, ale pak se bojím jako blázen a dojít si v noci do kuchyně pro skleničku vody mě stojí obrovské přemáhání, úsilí a tak pět minut se musím hecovat, než vůbec dokážu opustit pokoj. Ale jinak jsem normální, věřte mi.

Takže, Hlava plná přízraků. Tuto knihu jsem si koupila kvůli tweetu Stephena Kinga:


Když věhlasný mistr hororu napíše něco takového, no nekupte to.

Pravda je taková, že jsem od této knihy čekala něco úplně jiného. Klasický horor, pořádnou temnou duchařinu. Jenže Hlava plná přízraků je úplně o něčem jiném, i když zpočátku jako klasický horor vypadá.

I když jsem se u knihy nebála, vím, co Stephena Kinga tak vyděsilo. A můžu říct, že to "něco", co samozřejmě prozrazovat nebudu, je mnohem děsivější než nějaký horor.
Autor klade důraz převážně na mezilidské vztahy, které u Barettových hodně skřípou a celkově se jedná spíš o dysfunkční rodinu. Během čtení jsem zjistila, že Marjorie nakonec zřejmě nebyla z rodiny tím nejhorším členem. Naopak moc se mi líbil její vztah k Merry, i když jsem prvně měla docela strach, že jí Marjorie chce ublížit. Naopak později bylo vidět, že Marjorie na Merry hrozně moc záleží. Jedna z mála pěkných a milých věcí, které kniha může nabídnout. Zbytek je dost rozporuplný a já jsem docela často měnila názory na situace a postavy a vlastně ani teď s určitostí nevím, co se vlastně v knize stalo. Nebo lépe řečeno, co bylo příčinou děje v knize. Každopádně finále knihy mě úplně dostalo. Takový zvrat jsem nečekala a nenapadl by mě ani v nejdivočejších snech.

Postavy je v této knížce těžké hodnotit. Merry jsem měla ráda a líbil se mi její dětský pohled na celou věc. S Marjorie to bylo horší. Jak jsem se zmínila, můj prvotní dojem nebyl moc pozitivní, avšak nakonec jsem tuto dívku litovala a částečně i obdivovala. Ať byla jaká chtěla, vše dělala pro svou rodinu a hlavně pak pro Merry. Za to jejich rodiče jsem nesnášela. Matku kvůli tomu, že za dobro své dcery víc nebojovala a nechala otce, aby do jejich domova nahnal kamery. Hlava rodiny se svým fanatismem, náladovostí a sklony násilí… můžete hádat, jaký názor jsem na něj asi mohla mít.

Hlava plná přízraků je rozdělená na tři části. Každá z nich začíná blogovým článkem od jakési Karen, která je velkým hororovým fanouškem a této tématice zasvětila svůj blog. My máme možnost si přečíst její sérii článků o seriálu Posedlost. Její články mě tu a tam bavily i víc než samotný příběh.
Především jsem ráda, že je celá kniha zasazená do současnosti. Díky tomu se v textu objevovaly zmínky třeba o Paranormal Activity, V zajetí démonů nebo právě o Stephenu Kingovi. A našla jsem si tam i inspiraci na další horory, které bych si mohla pustit.
Zároveň je zajímavé, že má kniha dvě dějové roviny. První v přítomnosti, kde sledujeme příběh dospělé Merry, která své zážitky z dětství vypráví jedné spisovatelce. Druhá je retrospektivní a odehrává se v ní celá věc s Marjoriinou údajnou posedlostí. Obě jsou psané ich formou.

Hlava plná přízraků je kniha plná překvapení a netradičního příběhu. Mě osobně příběh velmi zasáhl a ještě dlouho nad ním budu přemýšlet.

Hodnocení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama