První (Kiera Cass)

9. prosince 2016 v 20:54 | Mira
O čem příběh je?
Selekce dramaticky vrcholí. Princ Maxon má po ruce omezený výběr potencionálních manželek a království Illea netrpělivě vyhlíží princeznu. America si své city ujasnila - její srdce patří bezvýhradně Maxonovi, avšak nyní váhá princ. Jeho povinností je vybrat si dívku, které bude především dobrou královnou. Nestálá a problémová America by musela velice potlačit svůj temperament, aby se hodila pro roli panovnice. Navíc se proti ní staví i princův otec. Jediným důvodem, proč ji král nadále nechává pod svou střechou, je její popularita u poddaných, jenže není jisté, jak dlouho Americu před královým hněvem ochrání…
Naštěstí královu mysl zaměstnávají útoky rebelů, které nabírají na intenzitě a obyvatelé královského paláce je pociťují na vlastní kůži.
Selekce musí být ukončena, avšak popohnat lásku není vůbec jednoduché.


Recenze:
Jelikož se jedná o závěrečný díl trilogie (navazující Dceru do celku počítat nebudu, když jsou jiné hlavní postavy), přímo se nabízí udělat nějaké shrnutí a porovnání. Nuže.

Zpočátku jsem o sérii neměla valné mínění a ani po přečtení posledního dílu nehodlám tvrdit, že Selekce je klenot literatury. Avšak chápu, proč kolem ní byl a možná stále je takový poprask. První kniha byla příjemná a dobře mě navnadila na celou sérii. Postavy sice byly poněkud jednodušší a příběh taktéž příliš spletitosti a překvapivosti nepobral, ale autorce musím dát body za originalitu ohledně dystopického světa. Většina autorů YA dystonií dystopií více či méně kopíruje Hunger Games, čemuž se tady podařilo vyhnout. Je však otázkou, zda by romantická soutěž Selekce opravdu nějak dopomohla k uchlácholení nespokojených občanů. Vždyť co jim pomůže, že princ si najde nevěstu? Oni se budou mít bídně tak jako tak. Vcelku nereálné, ale dobře, nebudu se v tom příliš vrtat.

Druhý díl s názvem Elita se autorka snažila ladit do akčnějšího a dramatičtějšího hávu. Jenže tím si podle mě prokázala docela medvědí službu. Jí napínavé, akční pasáže opravdu nejdou. Útoky rebelů postrádaly napětí a ve výsledku se všechny řídily stejným nezáživným vzorcem. Autorka se také snažila zvířit vody vztahů mezi postavami, což se jí povedlo. Akorát u mě to mělo takový efekt, že jsem div nezačala nesnášet Americu. Vadila mi její nerozhodnost a neschopnost stát si za svými činy a názory. Nejvíc mě pobavilo, že se z ní Kiera Cass pokoušela udělat symbol revoluce. Holý nesmysl, America na něco takového nemá charakter.

Se snahou o revoluci autorka pokračovala i v První. Nebylo to tak špatné, protože se konečně začala více věnovat rebelům, jejich zájmům, cílům a děj se malinko začal komplikovat. Dle mého jsou v První nejlépe popsané postavy a vztahy mezi nimi. Konečně si America nevybírá mezi Maxonem a Aspenem. Maxon už se slepě nedrží pouze jedné z dam v Selekci, ale zajímá se i o jiné, především o Kriss. I když jsem samozřejmě celou dobu fandila Americe, těšilo mě, že místo po princově boku nemá stoprocentně jisté a musí se o něj snažit. Hlavní hrdinka na mě tentokrát působila už vyzrále a rozumně. Autorka opět do děje přimíchala pár klišé (např. Celestu a otce Ameriky), ale na druhou stranu několika událostmi mě překvapila. Jisté věci jsem od ní nečekala a má za ně palec nahoru.
Můžu říct, že První je nejlepší knihou v sérii a Selekci zakončila na výbornou.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama