Smečka ze čtvrtého pokoje (Mariam Petrosjan)

18. prosince 2016 v 12:57 | Mira
O čem příběh je?
V Šedém domě bydlí děti, které nikdo nechce. Každé z nich je svým způsobem výjimečné, avšak sužuje ho nějaká vada. Každý z obyvatel má navíc svou vlastní přezdívku, která úplně nahradí jméno. Děti bydlí po skupinách, z nichž každá má svého vůdce a své typické vlastnosti. Kuřák původně patřil k Bažantům, ti si zakládají na striktním dodržování pravidel, jenže po všemožných neshodách ho ředitel Žralok přiřadil ke čtvrté skupině, kterou vede Slepec - slepý hoch. Tato skupina je ze všech nejvýjimečnější a nejpestřejší. Kuřákovi život se smečkou ze čtvrtého pokoje připraví všelijaká překvapení, ovšem ne všechna jsou zrovna příjemná.


Recenze:
Čím mám jen začít? Zabrat mi dalo už napsat, o čem příběh je… No, v prvé řadě je zřejmě dobré zmínit, že tato kniha staví především na atmosféře, nikoliv na zápletce. Pokud vám "o čem příběh je" nedalo žádnou rozumnou informaci o ději knihy, pak není chyba ani ve mně, ani ve vás. Kdybych si chtěla práci hodně zjednodušit, tak napíšu, že Smečka ze čtvrtého pokoje je o ničem. Vlastně bych měla pravdu, protože děj této knihy se blíží k nulovým, ne-li přímo záporným hodnotám. Jsem si však jistá, že není nutné knihu hned zatracovat. Smečka ze čtvrtého pokoje je odlišná a není lehké ji nějak definovat či zaškatulkovat.
Nemůžu se rozhodnout, do jakého žánru bych ji vůbec zařadila. Na první pohled příběh působí docela obyčejně - sirotci žijící s vychovateli v jednom starém domě. Jenže nic není tak jednoduché, jak se zdá.

Kniha je - použiju svou oblíbenou hlášku - tajemná jako hrad v Karpatech. Šedý dům sice vypadá zvenčí jako obyčejný, starý a oprýskaný dům, kdo však vstoupí do jeho útrob, pozná, že je něčím mnohem výjimečnějším. Dům si žije vlastním životem. Má svá temná zákoutí, místa, kam je lepší nechodit. Tu a tam na mě prostředí knihy působilo jako vystřižené z nějakého hororu a já čekala, že se semele něco ošklivého. Naštěstí se nic takového nestalo. I když by nějaký pořádný zvrat možná bodl.
Víte, celou dobu jsem navíc měla pocit, že se k něčemu schyluje. K něčemu velkému a temnému. A ten pocit mám pořád, jen se asi to "něco" objeví až v další knize.

Obyvatelé Šedého domu jsou taktéž takovou záhadou. Občas jsem si říkala, zda ti kluci jsou pořád ještě lidé, tak divně působili. Myslím, že příběh každé z postav by vystačil na samostatnou knihu a já se nemůžu dočkat, až autorka v další knize poodkryje něco dalšího z jejich života. Tedy, doufám, že něco poodkryje. Zatím si veškerá tajemství bedlivě střežila a dost s nimi šetřila.
Příběh se točil kolem vozíčkáře Kuřáka, který mi popravdě moc zajímavý nepřišel. Avšak kdoví, co předvede v navazující knize.
Musím říct, že postav je zde požehnaně a jsem neskutečně vděčná za to, že měly přezdívky, jinak bych zřejmě byla naprosto ztracená.
Mými oblíbenci se stali Lord, který vypadá jako elfí princ, Šakal Tabákí, který je hrozné pako, Sfinga, protože je cool a Slepec, protože… protože, já nevím, je to zkrátka udatný vůdce, a Vlk.
Docela mě zarazilo, že ačkoliv je kniha adresovaná spíše mladším čtenářům, postavy i přes svůj nízký věk pijí alkohol, kouří a nějaké ty drogy by se také našly. A proč je vše o klucích, když v Domě žijí také dívky? Hanba! Smějící se

Teď tedy k samotnému ději, byť ho není moc. V pozdějších fázích knihy se děj nevěnuje pouze přítomnosti postav, ale sleduje vývoj Šedého domu v průběhu času. Právě v těchto retrospektivních úsecích se objevily postavy, které v přítomnosti nejsou. Například Vlk nebo hodný vychovatel Los. Co jsem tak pochopila, v Domě se stalo něco nepěkného a tyto dvě postavy to odnesly.

Smečka ze čtvrtého pokoje se mi pravděpodobně četla tak dobře také díky autorčinu originálnímu stylu psaní. Jistě, občas její dílo působí chaoticky, často se tváří jako tragédie, ale na druhou stranu díky tomu je tak výjimečné. Plusové body má taky za humor, a to především za černý, a taky za cynismus.
Autorka má také bohatou slovní zásobu a pěkné slovní obraty.

Smečka ze čtvrtého pokoje je dobrým rozjezdem trilogie Dům, ve kterém… Na další díl si rozhodně počkám.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama