Princ bláznů (Mark Lawrence)

27. ledna 2017 v 23:40 | Mira
O čem příběh je?
Princ Jalan Kendeth, v pořadí desátý následník trůnu, si život užívá plnými doušky. Kromě sebe samého se zajímá ještě o ženy, alkohol a hazard. Jednoho dne se však proti němu spikne snad celý svět.
Nejprve ho málem zabije bratr jedné z jeho milenek. Poté si jeho babička, obávaná Červená královna, svolá celou rodinu a vypráví jim dle Jalanova názoru bláznivé a divné historky. Pak je Jalan opět znovu málem zabit. Dvakrát. Celou katastrofu završuje zdivočelé kouzlo čarodějnice Tiché sestry, které Jalanův osud pevně sváže s Vikingem Snorrim ver Snagasonem. Princ musí opustit svůj pohodlný život a vydat se vstříc nástrahám Roztříštěné říše, aby se buď zbavil nechtěného pouta mezi ním a Snorrim nebo, pokud tento plán selže, odcestoval spolu s ním na daleký sever a pomohl Vikingovi vykonat pomstu.Recenze:
"Jsem lhář, podvodník a zbabělec, ale nikdy v životě bych nenechal přítele na holičkách. Ledaže by to vyžadovalo čest, poctivost nebo snad dokonce odvahu."

Z tohoto krátkého úryvku, který je vlastně tím prvním, co si z knihy přečtete, si můžete udělat velmi jasnou představu, v jakém duchu se Princ bláznů nese.

Ještě něž jsem začala recenzi psát, říkala jsem si, že nebudu srovnávat trilogii Roztříštěná říše s Válkou Červené královny a že rozhodně nebudu srovnávat Jorga, tedy předchozí hlavní postavu, s Jalanem (jména obou hrdinů začínají na písmeno "J"... náhoda? nemyslím si! Smějící se ), ale na druhou stranu malé porovnání nikomu neuškodí.

Zatímco knihy o Jorgovi z Ankratu jsou celé protkány temnotou, smrtí a krví, v Princi bláznů se autor rozhodl atmosféru maličko odlehčit. Stále se jedná o temnou fantasy, stále se příběh točí kolem nekromantské magie a vzrůstající moci Mrtvého krále, jen je vše takové umírněnější. A vtipnější. Vzhledem k Jalově povaze a ich-formě jsem se u knihy výsostně bavila.
Stejně jako Jorg ani Jal nepatří ke klasickým hrdinům. Jorg byl násilník, vrah a tak trochu psychopat (ačkoliv se v závěrečné knize docela uklidnil). Jalan je zase zbabělec, lhář a nenapravitelný děvkař. Díky své povaze se velmi často dostává do prekérních situací, které i přes svou závažnost překypují humorem. Dobře, Jalan se moc nebaví, ale čtenář ano.
Jalovým věrným společníkem je Viking Snorri, který je jeho naprostým opakem: čestný, statečný a věrný. Právě spojení takto rozdílných charakterů dodává knize na zajímavosti. Navíc já si všeobecně potrpím na netradiční postavy, což je nejspíš důvodem, proč jsem si tolik oblíbila Jorga a proč mě zaujal i Jalan se Snorrim.

Příběh je opět zašmodrchanější než se může zdát. To je taková specialitka Marka Lawrence. On si rád se čtenářem pohrává, nechává ho v nevědomosti a v naději, aby pak z ničeho nic přišel s nějakým esem, které celou dobu schovával v rukávu, a čtenáře tím položil na lopatky. Mě takto vyřídil ke konci Trnového císaře a dodnes jsem mu takovou podpásovku neodpustila. Ale zpět k Princi bláznů.
I když si v knihách nepotrpím na takové to cestování sem a tam, křížem krážem, z bodu A do bodu B, tentokrát mi to ani nevadilo. Především proto, že dvojice hrdinů navštěvovala místa a setkávala se s postavami z předchozí trilogie. Ach, ty krásné vzpomínky! Nejvíc epické však je, že se Jalan setká s Jorgem! Sice spolu neprohodí ani slovo, ale chápete. Jde o princip.
Nezůstane však jen u starých známých. Při svých dobrodružstvích Jal a Snorri potkají nové postavy (z nichž je většina velmi nepřátelská) a navštíví místa, kam se čtenáři po boku Jorga Ankrata nedostali. Nejlepší částí je návštěva studeného severu, kde své hry hraje čarodějnice Skilfar a Mrtvý král kuje pikle. Tady se Lawrence vyřádil a naladil se na tragickou a temnou notu. Přiznám se, že jsem ve šťastný konec nedoufala, ale i tak mě zamrzelo, k jakému závěru se postavy dopracovaly. Chudák Snorri. Každopádně díky jisté tragické události se v dalších dvou knihách jistě objeví propracovaný a napínavý příběh. Vsadím se, že Mark Lawrence nám v knihách The Liar´s Key a The Wheel of Osheim (obě vycházejí tento rok) připraví ještě mnoho nečekaných překvapení a nezapomenutelných dobrodružství.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama