Dcera (Kiera Cass)

20. února 2017 v 23:32 | Mira
O čem příběh je?
Král Maxon a královna America vládnou Illey již mnoho let. Jejich vláda přinesla spoustu změn a illejský lid se nikdy neměl lépe. Avšak blíží se okamžik, kdy i oni budou muset předat korunu dál. Nejstarší z jejich potomků, princezna Eadlyn, je téměř připravená usadit se na trůn. Eadlyn má být první illejskou panovnicí ženského pohlaví a poddaní tuto skutečnost přijímají různorodě. Někteří se na vládu mladé princezny upřímně těší a změnu vítají. Jiní v ní vidí sobeckou a rozmazlenou dívku, která království nepřinese nic dobrého. V Illey se opět objevují nepokoje a je na královské rodině, aby situaci utišila. Maxon s Americou se rozhodnout upokojit lid způsobem, který se spolehlivě osvědčil v minulosti: Selekcí. Eadlyn však o manžela nestojí a už vůbec nechce mít ve vlastním domě pětatřicet cizích, nevychovaných kluků. Situace v zemi je ale natolik špatná, že nemá na výběr.
Recenze:
Selekce naruby. Třicet pět nápadníků bojuje o srdce chladné princezny. Autorka svou knižní sérii buď naprosto miluje, nebo jednoduše chtěla ještě něco málo vytěžit z úspěchu původní trilogie. Docela mi to připomíná Cassandru Clare a její Nástroje smrti, které také původně byly trilogií, ale autorka na ni násilně přimontovala další zápletku, aby měla materiál na další knihy. Nutno dodat, že měla raději zůstat u trilogie a skončit porážkou Valentýna, což byl vlastně cíl celého příběhu. Pokračování se jí už tak nepovedlo. To však není případ Dcery, u níž jsem ráda, že ji Kiera Cass napsala.

Selekce, Elita a První jsou romantické, sladké a téměř pohádkové knihy o velké lásce. Pokud si myslíte, že současná hlavní hrdinka půjde ve stopách svých rodičů a prožije svou vlastní pohádku... no, není tomu tak. V Dceři čeká čtenářky nažhavené na roztomilou romantickou zápletku studená sprcha. Princeznička totiž není žádný něžný kvítek a její nápadníky místo vřelého přivítání čeká víceméně kopanec do citlivých partií, protože Eadlyn se s žádným z nich mazlit nebude.

Hodně lidem se tato kniha nelíbí z toho důvodu, že hlavní hrdinka je podle nich nesnesitelná. Mně se však Eadlyn zamlouvala víc než America. Tahle holka ví, co chce a jde si tvrdě za svým. Navíc jak už jsem psala, není to žádná křehká květinka, která by bez chlapa neudělala ani krok. Pravda, je sice rozmazlená, náladová a docela chladná, ale při čtení knih jsem už musela snášet i horší materiál na hlavní postavy. Ona Dcera není kdovíjak originální kniha, autorka tak nějak kopíruje samu sebe, avšak Eadlyn do příběhu vznesla trochu toho pozdvižení.

Příběh nám nic nového nepřinesl. V království opět vládnou nepokoje a vláda se to opět rozhodla řešit hloupou cestou a uspořádala Selekci. Zkuste si tohle představit v reálném životě: lidé jsou nespokojení, plánují převrat, už si pomalu brousí vidle a vládce nenapadne nic lepšího než uspořádat reality show, ještě takovou, která je ve své podstatě docela nudná. Myslím, že kdyby se tohle stalo v reálu, Maxon i s rodinou by brzy skončili na ulici.
Řekla bych ale, že tato kniha mnohem více zapůsobí na čtenářky. Přece jen se tady objevuje řada mladíků, kteří jistě dokážou čtenářky okouzlit. V předchozích knihách jsme o tohle byly ochuzené, protože to byl pouze babinec a Maxon byl v podstatě sám, když nepočítáme Aspena.

Průběh Selekce je tu a tam zajímavý a párkrát přinese zajímavý zvrat. Hlavně se mi líbí postupná změna v Eadlynině postoji a chování k nápadníkům. Já už teda vím, jak celý příběh skončí, ale kdybych byla bez této informace, asi bych byla bezradná a netroufla si tipnout, koho si nakonec Eadlyn vybere za svého milého.
Zajímavé jsou i vedlejší dějové linie. Třeba ta s Eadlyniným dvojčetem Ahrenem a jeho francouzskou princeznou. Můžu říct, že Ahren na mě zprvu působil ohromně sympaticky, ale po jisté události jsem ho začala nesnášet. Bídák, takhle trápit rodinu...

Samozřejmě se při čtení dozvíme i o dalších osudech našich starých známých. Docela mě překvapilo, že kolem své Selekce dělají America s Maxonem takové tajnosti. Jejich vlastní dcera si prochází tím samým a oni místo toho, aby jí pomohli svými zkušenostmi, tak podstatné informace tají. Kde je nějaká logika? Moc se mi ani nelíbilo, jak se změnily některé charaktery postav. Právě taková America si není vůbec podobná.

I tak se těším na pokračování. Tuším, že by mělo vyjít brzy.

Hodnocení:

Dcera
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama