Hostitel (Stephenie Meyer)

13. února 2017 v 0:36 | Mira
O čem příběh je?

Země byla obsazena rasou mimozemských bytostí, které si říkají Duše. Žádná Duše však nemůže žít samostatně. V podstatě se jedná o parazity, kteří k přežití potřebují hostitele. A k tomuto účelu využívají lidskou rasu. Počet svobodných lidí je hrozivě nízký. Melanie je jednou z mála, které se daří přežívat. Spolu se svým bratrem Jamiem a přítelem Jaredem uniká Duším a vede na dané poměry normální život. Dokud však není chycena skupinou Hledačů a její tělo není obsazeno mimozemšťankou zvanou Poutnice. Ačkoliv by Melaniina existence měla být vymazána, stane se něco neočekávaného: Melanie přežije. Poutnice se o nově získané tělo musí dělit s původní majitelkou a vypořádat se s lidskými city, které ji čím dál více ovlivňují. Aby zachránily Melaniiny milované, na nichž záleží i Poutnici, musejí se společně vydat na nebezpečnou cestu. Co však čeká na jejím konci ani jedna z dívek netuší.Recenze:
Víte, já nikdy nepohrdnu příležitostí dostat do ruky dobrou knížku, avšak strašně nerada si od někoho knihy půjčuju. Když mám od někoho půjčenou knihu, nutí mě to číst dvojnásobnou rychlostí, jelikož se za každý uplynulý den cítím čím dál provinileji, že jsem ji ještě nevrátila právoplatnému majiteli. Já vím, je to hloupé, protože nikomu nevadí, že mám u sebe jeho knihu, a navíc jsem zatím vždy všechno vrátila za méně než týden, ale i tak mě to ohromně rozčiluje. To je také důvod, proč recenze na Hostitele vychází zrovna dnes (ignorujme fakt, že je téměř jedna ráno a předstírejme, že se mi podařilo vydat recenzi ještě v neděli). Není to má kniha a chci se jí co nejrychleji zbavit, když to tak řeknu. Abych ji však mohla vrátit, musím mít nejdřív hotovou recenzi. Tak pojďme na to.

Stephenie Meyer je autorkou proslulé knižní série Stmívání. Kdo by tuto ságu neznal. V jistým okamžik kolem ní byl ohromný poprask a jedni ji naprosto zbožňovali, zatímco druzí ji vášnivě nenáviděli. Já jsem Stmívání četla a nejsem z něj nijak u vytržení. Ale nechtěla jsem, aby moje zkušenosti s autorčinou předchozí tvorbou nějak ovlivnily můj přístup k Hostiteli. Hostitel tedy začínal s čistým štítem a musím říct, že je mnohem lepší než slavná upírská lovestory.

Příběh se odehrává v době, kdy je lidstvo na pokraji vyhynutí. Díky tomu má hlavní hrdinka mnohem větší starosti než slavná Bella a její strachování o to, co si o ní asi myslí ten tajemný, sexy kluk, se kterým zkoumala cibuli pod mikroskopem. Celkově mi tato kniha přijde propracovanější a zajímavější než všechny příběhy, které předtím Stephenie Meyer napsala.

Je docela překvapivé, že tato autorka zabrousila do žánru sci-fi. Já osobně bych to do ní neřekla. Ne po tetralogii paranormálních romancí. Sci-fi je mým oblíbeným žánrem, i když se do něj nepouštím tak často jako do fantasy a jeho odvětví. Musím uznat, že i když je to autorčina prvotina v daném žánru, vedla si dobře. Jistě, o extra třídu se nejedná, přesto se tento příběh četl pěkně. Stephenie Meyerová si vytvořila zcela novou mimozemskou rasu. Právě vše ohledně těchto mimozemských potvůrek mě na knize bavilo nejvíc. Vyprávění Poutnice alias Wandy o planetách, které navštívila a o tvorech, v jejichž tělech žila, je možná někdy lehce přitažené za vlasy, ale proč ne. Také ve sci-fi je možné popustit uzdu fantazii. Právě kvůli tomu je docela škoda, že autorka mimozemskou invazi odstrčila do pozadí, aby se mohla věnovat milostné zápletce. Hostitel má přes pět set stran a některé části jsou docela dost zdlouhavé. Kdyby to autorka oživila více mimozemskou zápletkou, rozhodně bych se nezlobila.

Milostné zápletky jsou specialitkou Meyerové. O milostných trojúhelnících víme své, že. Tentokrát však autorka zvýšila level a vytvořila jakýsi milostný propletenec. Zkusím to podat nějak jednoduše: Melanie miluje Jareda. Jared miluje Melanie. Wanda miluje Jareda. Ian miluje Wandu. A nakonec Wanda miluje Iana. Složité, že? Kupodivu mi to nevadilo. Vzhledem k tomu, že Mel a Wanda sdílely jedno tělo, odehrával se v nich svár mezi láskou ke dvěma mužům, což příběh pěkně ozvláštnilo. Také dost pomohla Wandina láska k Jaredovi, která věci ještě o něco víc komplikovala, a její zvolna vyvíjející se vztah s Ianem. Musím říct, že vztahy v knize jsou pěkně popsané a hezky se rozvíjejí. Nejen milostné, ale i přátelské.


Kniha má všechno, co si čtenář může od dobrého příběhu přát: lásku, napětí, humor a emotivní momenty. Téměř dokonalé. Přesto si neodpustím jedno malé rýpnutí. Nějak nechápu problém se soužitím Duší a lidí. Pokud Mel dokázala vycházet s Wandou, proč by stejně nemohli žít i ostatní? Na to, že jsou Duše mírumilovné a odsuzují zabíjení, docela bez zábran vraždí lidi. Ne v pravém slova smyslu, samozřejmě, ale zničí jejich vědomí, vymažou svého hostitele a to je také jistý druh vraždy. Přitom si myslím, že by se celý problém opravdu mohl vyřešit snadno. Znáte seriál Hvězdná brána? V tomto skvělém seriálu se vyskytuje velké množství fiktivních mimozemských ras. Jedním z nich jsou Tok'rové. Tito mimozemšťané vypadají... no, tak trochu jako velký červ. Důležité však je, že zrovna tak jako Duše potřebují hostitele. Na rozdíl od Duší ale nepotlačují jeho osobnost a žijí s ním v dokonalé symbióze. Asi takhle nějak bych si představovala soužití Duší a lidí.

Hodnocení:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama