Illuminae (Amie Kaufman, Jay Kristoff)

10. února 2017 v 23:22 | Mira
O čem příběh je?
Kady Grantová netušila, že rozchod s Ezrou nebude tím nejhorším, co ji toho dne potká. Na její planetu Kerenzu přiletěla nepřátelská korporace BeiTech a rozpoutala hotové peklo. Lidé umírali, kolonie byla zničena a jen pár tisícovek šťastlivců se dostalo do bezpečí. Tato hrstka zachráněných prchá vesmírem na palubě tří lodí: bitevního křižníku Alexander, vědeckého plavidla Hypatie a nákladní lodi Koperník. V patách se jim řítí nepřátelský válečný křižník Lincoln a je připravený zbavit se všech zbývajících přeživších. Největší nadějí této tříčlenné flotily je právě Alexander, který jediný může bojovat. Tedy mohl by, kdyby při bitvě u Kerenzy neutrpěl obrovské škody a jeho umělá inteligence SPIRO nezešílela.
Kady s Ezrou musí spolupracovat. Každý na jiné vesmírné lodi musí vynaložit všechny síly, aby společně zjistili, co jim velení tají. Jsou fámy o vražedném viru pravdou či lží? Opravdu je Lincoln dohání? Co má v plánu SPIRO? A je vůbec nějaká naděje na záchranu?Recenze:
Nechápu čím to je, ale recenze na knihy, které se mi vážně líbí, se mi vždy píšou hrozně těžko. Třeba tuhle jsem už dvakrát přepisovala a potřetí už to dělat nehodlám, proto doufám, že tentokrát to půjde líp. Takže...

Illuminae je vážně klenot mezi YA literaturou. Žádná jiná kniha se této nepodobá. Stačí se podívat už jen na vnější vzhled knihy, aniž bychom do ní nahlédli. Laminátový obal s imitací exploze a pod ním spousta textu a několik zcenzurovaných částí. Navíc už od pohledu je jasné, že Illuminae není žádný drobeček, naopak se jedná o takového knižního giganta. Když jsem tuto knihy nosila do školy, abych si ukrátila čas během volné hodiny, moje páteř skučela pod její váhou. No a taky jsem se bála, že popruhy od batohu tento nadbytečný náklad nevydrží. To je ale jiný příběh.

Vnějšek knihy jsme pochválili, můžeme jít prozkoumat to, co se skrývá pod ním. Na první pohled kniha vypadá děsivěji, než ve skutečnosti je. Pět set devadesát devět stran není zase tak hrozný počet. Nic, co by zdatný knihomol nezvládl. Navíc ne všechny strany jsou naplněny textem. O této knize je dobře známo, že autoři zvolili netradiční grafické zpracování. Těžko se o tom píše, lepší by bylo vám to ukázat, avšak s těmito ztíženými podmínkami se musíme popasovat, jinak bych vám musela vyfotit každičkou stránku.

Příběh se tedy odehrává ve vesmíru, ale nečekejte žádné Star Wars. Jistě, jednotlivé prvky nejsou zrovna originální: mezihvězdná honička, smrtící virus a poblázněná umělá inteligence - v různých obměnách se tohle všechno objevilo v mnoha hollywoodských trhácích. Navzdory tomu příběh zaujme a čtenáře pohltí. Na začátku totiž nevíme, co přesně se na Kerenze stalo. Celistvý příběh si čtenář musí skládat dohromady z různých záznamů, deníků a útržků. Právě tohle mě na knize bavilo nejvíc. je možné, že kdyby byla napsána klasickou prózou, děj tolik nevynikne a stane se z ní ne tolik atraktivní kniha.

Někde jsem četla, že by z Illuminae byl dobrý hororový film. Tuhle poznámku jsem nechápala do doby, kdy se na scéně objevili nakažení virem Fobos. Čekala jsem něco na styl The Walking Dead a jiných zombie trháků, ovšem tohle bylo něco úplně jiného. Nechci spoilerovat, jaké jsou s tímto virem spojené příznaky. Povím vám jen to, že z některých částí knihy mě párkrát zamrazilo a pár pasáží bylo vyloženě nechutných. Ke konci konci knihy mi srdce bušilo asi tolik, co hlavní hrdince. Illuminae rozhodně zvládne vyvolat v čtenáři odezvu.

Samozřejmě kniha vzbudí i jiné emoce, nejen strach, úzkost a napětí. Když zůstanu u negativních emocí, pak se musím rozhodně zmínit o smutku. Illuminae se hodně točí kolem smrti a některá úmrtí postav byla rozhodně emotivní. Obzvlášť mi utkvěla v hlavě jedna pasáž na Alexandru. Sice jsem tu postavu neměla nijak zvlášť v lásce, protože je prezentována v ne zrovna pozitivním světle, ale její smrt byla rozhodně působivá.
Teď tedy něco veselejšího. Za přečtení stojí všechny konverzace Kady a Ezry. Já vím, na úplném začátku jsem psala, že se rozešli, avšak ztráta domova a blízkých jednomu dokáže pocuchat nervy a tihle dva díky tomu přišli na to, že se vlastně milují a chtějí ve svém vztahu pokračovat. Nejsou to typické hrdličky, které v jednom kuse cukrují. Tihle dva jsou sarkastičtí a často si ze sebe utahují. A to i v případě, že jednomu z nich hrozí bezprostřední nebezpečí. Láska je někdy zvláštní. Vzhledem k formě knihy se toho o této dvojice moc nedozvíme. Což na jednu stranu není nic moc - přece jen o hlavních postavách by měl čtenář mít trošku přehled. Na stranu druhou, copak je pro děj knihy nějak potřebný vzhled postav? Ne. Díky tomu, že se autoři nezdržovali téměř žádnými popisy, děj pěkně svižně odsýpal. Z toho by si měli vzít příklad ti spisovatelé, kteří zajímavé pasáže nechávají na posledních deset stránek knihy.

Docela mě překvapilo, že jsem si oblíbila i postavu, která se úplně nepočítá k živým. SPIRO a jeho myšlenkové pochody, to je kapitola sama pro sebe. Můžete ho nenávidět jak chcete, ale stejně ho ke konci budete litovat. Palubní počítač nebo ne, SPIRO má charakter.


Mám takový dojem, že se mi ani v nejmenším nepodařilo nastínit úžasnost této skvělé knihy. No co už. Lepší to nebude. Důrazně všem doporučuju si Illuminae přečíst a udělat si na ni svůj vlastní názor. Já teď budu netrpělivě očekávat druhý díl, Geminu. Konec byl absolutně úchvatný a přinesl úplně bombastická překvapení.

Hodnocení:

Illuminae
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 moira moira | 9. ledna 2018 v 2:26 | Reagovat

přepisovat recenzi, what? To jsem v životě neudělala, snad jen ty hrozně staré, kdy mi krvácely oči. A ani ty ne všechny. xD Proto jsem recenze psala vždy hned po dočtení, kdy jsem byla ještě plná dojmů, taky si během rec dělala poznámky, od kterých se mohla odpíchnout. Když byla kniha dobrá, recenze se mi vždycky v podstět psala sama. ^^
Když byla špatná, občas jsem se přistihla při prohlížení rec ostatních, což taky pomohlo utřídit myšlenky.
Ale to bylo ještě v době, kdy jsem "profesionálně" recenzovala. Teď píšu vyloženě jen recenze, které "samy chtějí být napané". Je to jako recenzní zvracení. Možná nemoc "z povolání
" xD

pět se stran? Nevím proč, myslím, že jsem četla negativní rec od člověka, kterému fakt věřím. Nebo něco. Každopádně. Pět set devadesát stran? Hmm... že bych tomu nakonec dala šanci? :D

(btw - "...copak je pro děj knihy nějak potřebný vzhled postav? Ne. Díky tomu, že se autoři nezdržovali téměř žádnými popisy, děj pěkně svižně odsýpal. Z toho by si měli vzít příklad ti spisovatelé, kteří zajímavé pasáže nechávají na posledních deset stránek knihy..."
- jak se ti čte můj příběh? já se v popisech vyloženě vyžívám. xD

no nevím. zní to jako zvláštní kniha, ale přesunu ji z pouhého "to-read" do "wainting" poličky, kde už je větší pravděpdoobnost, že se k tomu dostanu, až bude čas. :D

2 Mira Mira | Web | 11. ledna 2018 v 23:50 | Reagovat

[1]: No vidíš, já přepisuju často :-D Ale občas už na to nemám nervy, tak mi nezbývá nic jiného, než zveřejnit i recenzi, se kterou nejsem úplně spokojená. Hned po dočtení recenzi nepíšu a to právě proto, že jsem tak zahlcená dojmy, že mi nejde utřídit si myšlenky a dát jim nějaký smysluplný tvar :-D Fíha ani nevím, že jsi psala recenze profesionálně :-D Co se o tobě ještě nedozvím... :-D
Negativní recenze na Illuminae? Nevěřím :-D
Věř mi, že do této knihy by se detailní popisy postav ani moc nehodily :-D Jo, všimla jsem si, že ty jsi přes popisy úplný labužník :-D Ale to už patří k tvému stylu psaní :-D
Možná to je zvláštní kniha, ale já ji zkrátka žeru :-D Druhý díl této série je stejně tak dobrý :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama