Běsnění (A. G. Howard)

10. března 2017 v 22:10 | Mira
Běsnění je souborem trojice povídek doplňujících světoznámou sérii Šepotání. Tyto tři povídky, možná spíše novely, mají různorodá témata a odehrávají se v různých časových rovinách skrz celou trilogii (Šepotání, Divotání, Zrcadlení).
Nutno říct, že pokud jste nečetli výše zmíněnou trilogii, tak byste se rozhodně neměli do Běsnění pouštět. Už kvůli tomu, že si mnoho věcí vyspoilerujete a především většině nebudete bez kontextu rozumět.
Chtivým čtenářům tedy radím: nejdřív trilogie, pak povídky.
To by byly všechny obecné věci o Běsnění, které jsem vám chtěla v úvodu říct. Teď přejdeme k jednotlivým novelám.


Kluk v pavučině:
Tato povídka startuje celou knihu. Pojednává především o minulosti Alyssiných rodičů. Má dvě časové roviny - tou první je přítomnost, která se odehrává v lidském světě po událostech v Zrcadlení, a tou druhou je logicky minulost, která je zasazená částečně do světa lidí a částečně do Říše divů a Kdekolijinde.
Povídka začíná minulostí Alyssiny matky Alison. Je zde popisováno její nelehké dětství strávené povětšinou v dětských domovech kvůli sebevraždě její matky, první setkání s Morfeem a samozřejmě nalezení jejího budoucího manžela.
Příběh Alyssina otce je o něco málo napínavější, protože se odmala cvičil jako jakýsi strážce brány Kdekolijinde.
Celkově mě tato povídka bavila až na pasáže odehrávající se v přítomnosti. Už v trilogii mi vadilo, jak se autorka vyžívá v popisech úplně banálních věcí jako je obyčejné lidské oblečení nebo jak pořád dokola využívá ohraných frází o vzhledu postav. Tady je to podobné.

Můra v zrcadle:
Novela, kterou čtenáře provází Morfeus se Zachem. Zápletka je taková, že se Morfeus snaží zjistit, proč přesně Alyssa Zacha tolik miluje. Odpověď chce najít v Zachových vzpomínkách. Nastoupí tedy do vlaku vzpomínek, aby Zachův charakter opravdu detailně poznal.

"Nepřítel se nejlépe poznává, když se dostaneš do jeho kůže. Jedině tak můžeš kontrolovat jeho kroky, nebo je úplně vymazat z povrchu zemského, pokud se naskytne vhodná příležitost."- Morfeus, str. 93

Takže asi tak. Morfeův názor na Zacha je značně negativní a jeho jedinou starostí a jediným posláním je zbavit se ho. Roztomilé.
Tato novela doplňuje z větší části pouze děj Šepotání. Díky ní zjistíme, co Zach dělal, jakmile se od něj Alyssa odloučila v Morfeově sídle, když ho musela opustit při cestě k Dvojčaticím a jak se vlastně dostal do Tlachaboudy místo Slonovinové královny. I když Zacha moc nemusím, tak Můra v zrcadle byla dobrým čtením.

Šest nemožných věcí:
Na řadu přichází nejdelší a jednoznačně nejlepší novela. Děj je vážně zamotaný, odehrává se v různých časových úsecích ve dvou světech. Částečně popisuje Alyssin smrtelný život po boku Zacha. Tato část byla vážně hodně dojemná. Přece jen Zach nakonec zemřel a Alyssa musela nefingovat vlastní úmrtí, opustit rodinu a vrátit se do Říše divů, kde má strávit zbytek věčnosti. Dost se mi líbil její plán vlastní smrti a její vzpomínky na různé důležité body v jejím životě taktéž.
Avšak je samozřejmé, že nejlepší částí bylo její soužití s Morfeem a narození jejich syna. Tato část byla smutná, vtipná, dojemná, roztomilá... zkrátka vyvolávala pestrou směsici pocitů.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama