Krvavé ostří (Sarah J. Maas)

18. března 2017 v 0:13 | Mira
Krvavé ostří obsahuje pětici napínavých novel ze světa Skleněného trůnu. Každá z novel popisuje Celaenin život před tím, než byla dopadena a zavřena do solných dolů v Endovieru, a vysvětluje tím čtenářům některé pasáže či narážky, na něž se dá v ostatních knihách série narazit.
Jak už bývá zvykem, rozpitvám jednu novelu po druhé.


Vražedkyně a Pán pirátů
První novela v knize nás neseznamuje pouze s Celaeninou dobrodružnou výpravou za piráty. Zpočátku se díky ní spíše dozvíme víc o spolku vrahů pod vedením Arobynna Hamela, především o napjatých vztazích mezi Celaenou a ostatními nájemnými zabijáky.
Když došlo na Tvrz vrahů a její obyvatele, autorka nikdy nezabíhala do podrobností. Spíš jen jemně naznačovala a utrousila pár detailů. Vlastně ani v této novele se příliš nedozvíme, ale jsou nám představeny tři nejdůležitější postavy celé knihy: samozřejmě Celaena jakožto hlavní hrdinka celé série vůbec, dále Sam Cortland, její odvěký rival a Král vrahů Arobynn Hamel, který je spíše zápornou postavou.
Celaenino šestnáctileté já je opravdovým postrachem. Sarah J. Maas je často vytýkáno, že se ve Skleněném trůnu Celaena Sardothien nechová vůbec jako nejlepší nájemný vrah, ale jako rozmazlená, namyšlená holka. Popravdě, přesně tou Celaena je a Krvavé ostří dokonale vysvětluje, proč má takový charakter.
V Tvrzi vrahů sice panují přísná pravidla a život tam není zrovna procházka růžovou zahradou, ovšem nikdo nemůže popřít, že minimálně ti nejlepší vrazi nejsou obklopeni nehorázným luxusem. Arobynn je sice tak trochu tyran, ale o Celaenu se až na výjimky stará přímo královky. Drahé šaty, líčení, šperky, cukrovinky, plesy a divadla... to vše jí dopřává. Není proto divu, že z ní vyrostla dívka libující si v luxusu, který jí však Endovier vzal. Nikdo jí nemůže mít za zlé, že když se ve Skleněném trůnu ocitla na královském dvoře, opět si ho začala užívat.
Celaena a Sam se naprosto nesnášejí a dá se říct, že možná touží po smrti toho druhého. Ovšem i tak jsou posláni na společnou misi za Pánem pirátů Rolfem. Původní účel cesty je však pouhá lež. Arobynn své dva nejlepší vrahy poslal do Zátoky lebky sjednat obchod, který ani jednomu z nich není po chuti, a tak se rozhodnou trochu poupravit plány a Arobynnův obchodní tah tak naprosto zničit.
Kromě hlavní zápletky s Pánem pirátu, je tato novela především o vztahu Celaeny a Sama. Jak jsem zmínila, ti dva se nesnáší již od dětství, ovšem společný cíl a stejná názory z nich nakonec udělají spojence a nakonec, po všech strastech a velkém úspěchu, i přátele. Což je vlastně zlomový bod celé série, protože právě Sam odstartoval celý řetězec událostí, které Celaenu dostaly tam, kde na konci Královny stínů je.

Vražedkyně a léčitelka
Tato novela navazuje na Vražedkyni a Pána pirátů. Sam s Celaenou provedli nebezpečnou věc a po zásluze byli oba krutě potrestáni. Celaenu navíc její mistr poslal do Rudé pouště, kde se má celé léto cvičit s proslulými Tichými vrahy a stát se poslušnější.
Tato novela je výjimečná tím, že je vyprávěna i z pohledu jiné osoby. Konkrétně mladé dívky Yrene, která se chtěla stát léčitelkou a cestovala do nejlepší léčitelské školy, než jí došly peníze v malém, nebezpečném městě, kde musela zůstat.
Tato novela mi přišla už méně zajímavá, avšak zobrazovala další dobré stránky naší milé vražedkyně.

Vražedkyně a poušť
Celaena dorazila k Tichým vrahům, aby zahájila výcvik u jejich mistra. Jenže mistr jen tak někoho nevyučuje a ona si musí jeho pozornost zasloužit. Nezbývá jí nic jiného, než cvičit se s ostatními, přežívat v nehostinných podmínkách a užívat si přátelství s Ansel.
Ansel je pravděpodobně další postava, která Celaenu velmi ovlivnila. Právě tato dívka způsobila, že je Celaena tak nedůvěřivá a jen tak s někým se nepřátelí. Já se jí ani nedivím. To, co jí její rádoby kamarádka provedla, bylo pěkně hnusné a zanechalo to na Celaeně stopy. Nicméně doufám, že se Ansel objeví v páté knize. jejich shledání by mohlo být epické, zvlášť po všech těch zmínkách o Ansel v průběhu série.
No, jak se dá čekat, Celaena se nakonec u mistra Tichých vrahů cvičí. Jenže ve Skleněném trůnu není nic jen tak. Mistr sám o sobě je pohodář, jenže to samé se nedá tvrdit o lidech mimo jejich sídlo.
Konečně už vím, jak to bylo s tou ukradenou asterionskou klisnou
Celkově je tato povídka jednou z pro mě nejlepších v této knize. Hlavně proto, že se děj odehrával mimo Adarlan, v novém, exotickém prostředí a mezi vrahy, kteří se od těch ve Zlomuvalu neuvěřitelně lišili.

Vražedkyně a podsvětí
Celaena se vrátila domů a zjišťuje, že nic není takové, jako před zátokou lebky. jak by mohla mít v Arobynna nadále důvěru, když jí a Samovi tolik ublížil? A jak by mohla by v Samovi nadále mohla vidět přítele, když jí přátelství v poušti tak zradilo?
Tato novela pěkně vykresluje charaktery Sama a Arobynna.
Zatímco Arobynn je manipulátor a lhář, Sam je neskutečně hodný člověk. Dokáže si Celaeny vážit a mít ji rád i po tom, co kvůli ní vytrpěl, a jak povýšeně a zle se ona vůči němu chová.
Ve Vražedkyni a podsvětí Arobynnův trest dospěje do velkého finále, které mě překvapilo. Nečekala jsem, že by na Celaenu a Sama ušil takovou boudu. I když u něj by mě to nemělo překvapovat.
Opět je to ústředním tématem vztah mladých vrahů. Sam, chudák, vůbec netuší, proč je mezi nimi zase všechno úplně jinak. Celaena se nezvyzná ve svých pocitech. Ale světe div se, vyklube se z toho láska. To upřímně není žádným překvapením. Jednak už jsem to samozřejmě věděla z knihy Skleněný trůn, jednak to je celkem jasné i tak. Musím říct, že Sam se k Celaeně hodí a pokud nepočítám Celaenina aktuálního partnera, z jejích lásek je mi sympatický nejvíc.

Vražedkyně a říše
Zlatý hřeb celé knihy. Novela, která je zaručeně nejpůsobivější. A nejsmutnější. Vážně, ronila jsem u ní slzy, ačkoliv jsem dávno věděla, co se se Samem stane. I tak to byl silný čtenářský zážitek.

Následují ještě krátké pasáže z Celaeniny cesty do Endovieru, které taktéž vzbudí mnoho emocí a vryjí se do paměti.

Celkově je krvavé ostří výbornou knihou, i když si upřímně myslím, že není tak dobrá jako "klasické" knihy v této sérii. I tak mě neskutečně bavila a já jsem ráda, že jsem poznala další stránky života jedné z nejpůsobivějších hlavních hrdinek.

Teď vyvstává otázka, zda si Krvavé ostří přečíst před nebo až po zbytku série. Je to každého věc, ovšem mě pořadí, v němž jsem knihy četla (Skleněný trůn - Královna stínů, pak Krvavé ostří), dokonale vyhovovalo. Řekla bych, že je vážně lepší si ho přečíst až po zbytku série. Jak však říkám, je to pouze můj názor.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama