Probuzení Simona Spiera (Becky Albertalli)

24. března 2017 v 23:25 | Mira
O čem příběh je?
Simon Spier je gay a ačkoliv je se svou orientací smířený, není ještě připravený vyjít s tím na veřejnost. Když je člověku šestnáct a chodí na střední, názory ostatních jsou pro něj zkrátka důležité.
Jenže kvůli vlastní hlouposti se Simon ocitne v prekérní situaci. Jeho spolužák Martin se dostane k emailům, které si Simon píše s tajemným klukem s přezdívkou Blue. Martin Simonovi vyhrožuje, že vyzradí jeho tajemství, pokud mu Simon nepomůže získat srdce své nejlepší kamarádky Abby. Přirozeně by se Simon do takové činnosti nehrnul, kdyby se nebál o Bluea, do kterého se více méně zamiloval.


Recenze:
Probuzení Simona Spiera je horkou novinkou, na kterou se někteří - včetně mě - těšili značnou dobu. A že se veškeré čekání vyplatilo! Příběh o Simonovi patří k těm knihám, které se čtou jedna báseň a navíc hrozí velké riziko, že si na nich vypěstujete závislost, takže celé hodiny máte nos zabořený mezi stránkami a okolní svět jde naprosto stranou.

Docela by mě zajímalo, co zahraniční autoři mají se jménem "Simon" ve spojení s homosexualitou. Tady je Simon gay a vzpomeňme si na Nedej se od Rainbow Rowell, kde je hlavní postava taktéž Simon a gayem je zrovna tak. Hm, to je mi záhada.
Když už jsme u Rainbow Rowell... Probuzení Simona Spiera se neuvěřitelně podobá jejím knihám. Nepodezřívám Becky Albertalli z opisování, jen obě autorky mají podobně skvělý styl psaní a talent na zajímavé postavy. Pokud jste tedy fanoušek Rainbow Rowell, tahle kniha je pro vás jako dělaná.

Příběh je docela jednoduchý. Neodehrávají se tu žádné velké zvraty a konec je typickým happy endem. Dá se říct, že jediným velkým překvapením byla identita Bluea. Během čtení jsem měla jistý tip, kdo by jím mohl být, ale přiznám se, že mě autorka dobře zmátla a já se mýlila. Blue byl někdo jiný, ale rozhodně jsem jeho totožností nebyla zklamaná.

Becky Albertalli napsala knihu, při jejímž čtení se člověk neustále usmívá a culí jako pitomec. Je tak nevěřitelně roztomilá a sladká! Navíc napsaná ich formou, což výsledný dojem pouze umocňuje. Mám ráda knihy napsané tímto stylem, ačkoliv jsem jich nečetla příliš. Navíc při ich formě hrozí riziko, že čtenáře myšlenkové pochody vypravěče buď nezaujmou nebo přímo znudí. No jo, pokud nemáte dostatečně zajímavou hlavní postavu, od ich formy raději dejte ruce pryč. Tady o nějaké nudě nemůže být řeč, protože Simon jednoduše dokáže zaujmout. Jeho myšlenky stojí za to. Dost se mi líbilo, že autorka přizpůsobila jeho myšlení a vyjadřování jeho věku, takže při čtení můžete narazit na vulgarismy, hovorovou češtinu a tak. Je to strašně super, protože tím pádem působil opravdu věrohodně. Některé náctileté hlavní postavy mluví, jako by spolkly Pravidla českého pravopisu a jako dezert si daly Slovník spisovné češtiny, což většinou nepůsobí dobře.

Jediné, co mi na knize nepřišlo úplně ideální byly vedlejší postavy. Ne, že by jejich charaktery nebyly fajn - naopak je považuju za stejně super jako Simona -, ale mají velmi málo prostoru a prakticky nic jsem se o nich za celou knihu nedozvěděla.
Druhou nedotaženou věcí je celý problém s Martinem a jeho vydíráním. Zprvu to vypadalo, že se kolem toho bude motat celá kniha, ale nakonec to tak nějak vyšumělo. Navíc to ani pořádné vydírání nebylo. Autorka naopak jejich vzájemný vztah vytvořila docela kamarádský, proto mi vadilo, že ke konci knihy autorka nenapsala, jak to mezi těmito dvěma dopadlo.
Jsou to ovšem jen drobnosti a ve výsledku to nijak neovlivnilo moje hodnocení.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama