Fantastická zvířata a kde je najít (původní scénář) - J. K. Rowling

21. dubna 2017 v 23:53 | Mira
O čem příběh je:
Mlok Scamander je jeden z mála kouzelníků, který v magických tvorech nevidí stvůry a škodnou, ale krásné a fascinující bytosti. Tento bývalý student Mrzimoru přijíždí do Ameriky, která se od Velké Británie velmi liší, což Mlok pocítí krátce po svém příjezdu. Narazí totiž na shromáždění Nového Salemu, jakýsi ekvivalent lovců čarodějnic. Utajení americké kouzelnické společnosti se hroutí jako domeček z karet vlivem neznámé magické síly, která pustoší New York.
Navíc se kvůli jednomu neposednému stvoření Mlok zaplete do problémů s mudlou a KOKUSem - Kouzelnickým kongresem Spojených států amerických. Mlok se ocitne ve velmi složité situaci, avšak není na problémy sám. I v Americe najde přátele, kteří při něm budou stát a pomůžou mu s jeho úkolem.


Recenze:
Úplně se stydím, že jsem jako velký Potterhead film Fantastická zvířata a kde je najít strašně dlouhou dobu odkládala. Podívala jsem se na ně vlastně pouze díky tomuto scénáři. A můžu říct, že kniha i film jsou skvělé.

Fantastická zvířata a kde je najít v původní podobě jsou kouzelnickou učebnicí, která je i v Bradavicích hojně využívaná. Jejím autorem není nikdo jiný než Mlok Scamander - wow, překvapení! Původní knížečka je vážně útlá a když jsem se dozvěděla, že se podle ní bude natáčet film, byla jsem docela zmatená. Film? Jak podle toho sakra chtějí natočit film? To bude blbost!
Světe div se, blbost to nebyla. Ačkoliv se jedná o první scénáristický počin J. K. Rowling, povedl se a nijak sérii o Harrym Potterovi nezahanbil.

Ke scénáři jsem přistupovala dost skepticky a nakládala jsem s ním asi jako s časovanou bombou. Přece jen prokleté dítě žádná sláva nebyla a já nechtěla být znovu zklamaná kouzelnickým světem, který mám tak ráda. Ale scénář jsem si koupit musela už jen kvůli nádhernému designu knihy. Překonám se a nebudu se tady rozplývat. Ale je vážně krásný (vím, že to říkám u spousty knih, ale tady to platí obzvlášť).

Zprvu se mi příběh nečetl lehce. Nové prostředí, nové postavy a jiná doba... úplně mě to rozhodilo. Když jste x let zvyklí na to, že ti, co nekouzlí, jsou mudlové, a pak si přijde nějaká ženská s pojmem "nečar", je to trošku divné a nezvyklé. Stejně tak prostředí New Yorku. Dle mého americké prostředí není tolik magické jako Velká Británie, avšak i ono se ukázalo být dobrým dějištěm. Jiná kultura a tak. Rozmanitost světa kouzelníků je větší než jsem si myslela, a je úžasné, že Rowlingová má vymyšlené pro různé země různé detaily. Dřív jsem žila v domnění, že svět kouzelníků je jednotný, nebo mě spíš nenapadlo uvažovat nad tím, jak si vedou kouzelníci mimo Velkou Británii. Tohle mě donutilo se o to zajímat.

Postavy si nejde nezamilovat. Já zbožňuju zvířata (mudlovská) a díky tomu mi byl Mlok jakožto ochránce fantastických zvířat nesmírně sympatický. Taky byl správně praštěný, to jsou další plusové body. Stejně tak dobré jsou i postavy vedlejší: Jacob, Tina a Queenie. Rowlingová opravdu umí tvořit charaktery a její dialogy jsou jednoduše bomba. Chování jejích postav dokáže v mysli čtenáře vykouzlit celou paletu pocitů.

Příběh se mi také líbil. Velice zajímavé bylo zakomponování Grindelwalda a "lovců čarodějnic". Děj postupně gradoval, některé události se sice daly předvídat, ovšem kniha nabídla i pár překvapení.

Samotná zvířata jsou opravdu unikátní. Všelijaké potvory, malé i velké, roztomilé i zabijácké, krotké i agresivní, svědčí o autorčině nekonečné fantazii. V knize tolik nevyniknout, ale ve filmu jsem se jich nemohla nabažit.

Fantastická zvířata a kde je najít mi neuvěřitelně připomínají první díly Harryho Pottera (první tři díly jsou pro mě naprosto TOP, na zbytek série už nevzpomínám s takovou láskou). Mají v sobě bezprostřední kouzlo a to ke knize o kouzelnících jednoduše patří.

Hodnocení:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 22. dubna 2017 v 19:32 | Reagovat

Skvělá recenze, neviděla jsem film a ani nečetla knihu, tak se do toho možná pustím :-)

2 Mira Mira | Web | 5. května 2017 v 23:53 | Reagovat

[1]: Více bych ti doporučila film. Je vážně nádherně udělaný. Kniha je sice také dobrá, ale film je mnohem kouzelnější :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama