Co přichází se stíny (Robin Nasadil)

16. června 2017 v 19:18 | Mira
Základní informace:
Nakladatelství: Beletris
Počet stran: 136
Vydáno: 2017

Oficiální anotace:
Ponořte se do makabrózního světa hororů, které jsou poctou klasikovi žánru H. P. Lovecraftovi, s mysteriózní atmosférou počátku minulého století… Začtěte se do povídek, které rámuje ponuré okolí města Briarportu, v němž se začnou dít události, které dovedou mnoho lidí za hranici šílenství. Nálezy mrtvol zrůdných monster, které vyplavil temný chladný oceán, v jehož hlubinách se skrývají odpovědi na otázky, které je lepší nikdy nevyslovit. Bestiální vraždy náhodných návštěvníků města, které snad nemohly spáchat žádné pozemské bytosti. Tajemné kulty, jimž propadají nejenom studenti místní univerzity, ale i racionální akademičtí hodnostáři a jinak počestní občané. Bizarní vraždy i sebevraždy, jichž se dopouštějí ctihodní potomci vážených rodin. Hrůzyplné svatyně, skrývající se v močálech uprostřed hlubokých briarportských lesů. Děsivá obřadiště, na jejichž oltářích jsou obětovány děti, unesené z náručí svých rodičů nepolapitelnou ďábelskou silou… A to vše spojuje magická kniha, obsahující strašlivé informace o šílených stvořitelích lidstva, pronikajících do našeho světa z nedosažitelných částí kosmu. Pokusit se zachránit náš malý normální svět před těmito silami však často znamená vyměnit za tuto záchranu vlastní zdravý rozum… Přejeme vám příjemné mrazení v zádech!Recenze:
Konečně jsem se dostala k této recenzi. To je tak, když knihu někomu půjčíte a neuvědomíte si, že ji potřebujete k psaní recenze... Musím říct, že než se mi kniha vrátila do rukou, většinu z ní jsem zapomněla. Dnes to tedy vezmu velmi stručně.

Jak asi víte, jsem docela velký fanoušek hororu. Miluju, když si čtu knihu a přejíždí mi u ní mráz po zádech, miluju, když sedím v kině a jsem napnutá jak kšandy. Co už nemiluju jsou probdělé noci. Jsem hrozný strašpytel a bojím se i u těch nejmírnějších hororů. Ovšem u knihy Co přichází se stíny jsem se nebála ani náhodou.

Absenci jakéhokoliv záchvěvu strachu však nepovažuju za neschopnost autora. Kniha se naopak vyvedla dobře. Pouze ji nemůžeme brát jako "klasický" horor. Autor se inspiroval v díle slavného hororového spisovatele H. P. Lovecrafta. Základem pro lovecraftovský horor je spíše atmosféra a barvité popisy. Samotný děj nemá primární roli a na vyděšení čtenáře se nehraje vůbec.

Autor používá velice bohatý jazyk. Přiznám se, že význam některých slov, která použil, jsem si musela hledat. Alespoň jsem si rozšířila slovní zásobu, na filologii se to bude hodit. Dost barvité jsou i popisy míst, osob, příšer nebo strachu. Je vcelku jasné, že tento styl není pro každého. Mnohé mohou dlouhé, popisné pasáže unudit k smrti. Pravdou je, že i mě čtení něčeho takového občas nevyhovovalo, ale nějak jsem se s tím vypořádala.

Dle mého má kniha úžasnou atmosféru. Což je u díla, které na atmosféře staví, žádoucí. Jednotlivé povídky jsou temné, pochmurné a bytosti v nich vystupující zvrácené a, jak autor sám velice často používá, makabrózní (tohle slovo jsem zrovna neznala! Smějící se ).

Kniha obsahuje celkem osm povídek. Dá se říct, že všechny jsou zhruba stejné kvality (i když některé mě bavily více, některé méně). I když kniha valnou většinu čtenářů nevyděsí, dokážu si představit, že by byla dobrým čtivem během dlouhých, zimních večerů nebo naopak během letních večerů strávených na nějaké odlehlé chatce.


Přemýšlela jsem, jak knihu ohodnotit. Na pět hvězdiček to u mě není, tři jsou ale málo, takže dávám nakonec čtyři, i když popravdě bych možná dala tři a půl, kdybych mohla.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Simona Gray Simona Gray | Web | 17. června 2017 v 22:03 | Reagovat

Ja milujem horrory a fakt treba veľa, aby ma niečo vydesilo...táto kniha ma určite zaujala a ak na ňu niekde narazím, určite ju beriem so sebou :D vďaka za tip!

2 Mira Mira | Web | 18. června 2017 v 23:13 | Reagovat

[1]: Jsem ráda, že ti recenze dala tip na knihu :-D Pokud by sis chtěla přečíst nějaké kvalitní horory, doporučuju ti Stephena Kinga, ten nikdy nezklame :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama