Girl Online na turné (Zoe Sugg)

9. června 2017 v 16:07 | Mira
Základní informace:
Originální název: Girl Online On Tour
Série: Girl Online
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 368
Překlad: Vanda Senko Ohnisková
Vydáno: 2017

Oficiální anotace:
Penny má sbaleno a nemůže se dočkat. až vyrazí s Noahem na jeho velké turné po Evropě.

Zdá se, že navzdory vzdálenosti, která je od sebe dělí, jsou Penny s Noahem pro sebe jako stvořeni. Vždyť nakonec ustáli i mediální smršť, která vypukla po Vánocích, když se bulvární média o jejich vztahu dozvěděla. Trápení jim způsobuje jen skutečnost, že se mohou vidět tak málo. A tak když Noah Penny pozve, aby s ním odjela na velké evropské turné, Penny má pocit, že její život už nemůže být báječnější.
Jenomže brzy se ukáže, že cesta do Evropy nebude zdaleka taková idyla, jak si Penny původně myslela. Její Kluk z Brooklynu je v jednom kole a nemá na ni vůbec čas, ne každý z jeho týmu Pennyinu přítomnost na turné vítá s nadšením, a aby toho nebylo málo, někdo (že by nějaká Noahova žárlivá fanynka?) jí začne posílat výhružné e-mailové zprávy. Není divu, že netrvá dlouho, a Penny začne mít pocit, že život na turné není nic pro ni… Stýská se jí totiž nejenom po domově a nejlepším příteli Elliotovi, ale i po jejím starém životě, ve kterém nepochybovala o tom, kým vlastně ve skutečnosti je…
Dokáže Penny po Noahově boku najít svou životní cestu, nebo je to úkol natolik těžký, že během jednoho dlouho očekávaného léta přijde o všechno?


Recenze:
YouTube už nesleduju tolik, jako jsem ho sledovala dřív. Patrně jsem z toho už vyrostla. Ovšem tu a tam se ráda podívám na nějaká videa a stále mám pár oblíbených youtuberů. Někdy se podívám dokonce i na beauty youtuberky (například NotSoFunnyAny je naprosto skvělá), i když tato odnož YouTube není pro mě to pravé. Ovšem Zoe Sugg alias Zoella patří rozhodně k nejznámějším youtuberkám ve světovém měřítku a i u nás se těší ohromné popularitě. No, já se k jejím fanynkám neřadím. Viděla jsem od ní tak dvě tři videa a ačkoliv je to ohromně sympatická slečna, nemám potřebu ji sledovat pravidelně, tudíž na rozdíl od mnoha jiných můžu knihu hodnotit naprosto objektivně.

K velkým přednostem této knihy patří její čtivost a jednoduchost. Já jsem Girl Online na turné přečetla za jeden jediný den. Jednoduše mě to bavilo, kapitoly rychle ubíhaly a kniha se četla téměř sama. Ovšem musím podotknout, že jazyk je občas velice neohrabaný, věty jsou někdy dost kostrbaté a často se vyskytují překlepy. U překlepů je jasně na vině nakladatelství, ale co se jazykové stránky knihy týká, netuším, jestli je taková i v anglickém originálu nebo se pouze nevyvedl překlad.

Další věc, která mi neustále lezla na nervy, se opět týká jazyka. Lituju, že knihu už nemám k dispozici (měla jsem ji půjčenou a nyní je opět u své majitelky), jinak bych pro zajímavost spočítala, kolikrát se v knize vyskytují výrazy jako "cool", "oukej" a tak dále. Chápu, že Zoella se chtěla co nejvíce přiblížit komunikace mezi teenagenery. Nakolik se jí to povedlo se můžeme pouze dohadovat, protože s takovou frekvencí tato slova dle mého nepoužívá nikdo (a pokud takhle mluví mladí Američani a Angličani... no tě pic teda, nechtěla bych to poslouchat). Možná by to chtělo rozšířit slovní zásobu, aby nedocházelo k nadužívání některých slov. Nebo měl zasáhnout editor a malinko škrtat.
S tím úzce souvisí další častý problém, s nímž jsem se během čtení potýkala: vykřičníky. Proč jsou téměř za každou větou? To na sebe snad v jednom kuse ječeli nebo měli přehnané emoce? Možná jsem jediná, kdo s tím má problém, ale postěžovat jsem si musela.

Příběh je opět zaplněný spoustou klišé. Opět je neuvěřitelně nereálný a naivní. Autorka snad kouká na svět skrz růžové brýle, jinak nevím, jak mohla vymyslet některé situace a postavy. Narážím především na kamarádku hlavní hrdinky Megan a na slavnou popovou hvězdu Leah. Megan bych autorce ještě docela uvěřila, ale Leah? Ne ne, to podle mě malinko přestřelila.

Musím ale uznat, že přece jen se Zoella zlepšila a od předchozí knihy na sobě udělala kus práce. Příběh je mnohem zajímavější, napínavější a s mnohem větším počtem zvratů (z nichž se některé dají sice předvídat, ale to protentokrát nebudu zdůrazňovat).

Navíc se mi velice líbila neustálá změna prostředí. Anglie, Německo, Francie, Itálie... to čtenáře určitě zaujme. Především Německo mě velice potěšilo. Když máte maturitu z němčiny, kvůli které jste se učili první poslední a různých německých památkách, a pak v Girl Online na turné najdete zmínky o takové Braniborské bráně (Brandenburger Tor), tak vás to zahřeje u srdce a vy si uvědomíte, že jste se to neučili zbytečně Smějící se

Konec se mi taky líbil. Nejednalo se o žádný typický happy end a já jsem upřímně zvědavá, jak se bude vztah mezi hlavní hrdinkou Penny a jejím vyvoleným Noahem vyvíjet v knize Girl Online jde svou cestou.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama