Koruna (Kiera Cass)

23. června 2017 v 17:13 | Mira
Základní informace:
Originální název: The Crown
Série: Selekce
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 272
Vydáno: 2017

Oficiální anotace:
Když byla Eadlyn přinucena zúčastnit se Selekce, netušila, že by se mohla zamilovat do jednoho z 35 nápadníků. Ji prostě žádná pohádka nečekala! Jen počítala dny, až bude moct poslat všechny domů. Po událostech, které se odehrály v paláci, si ale uvědomuje, že nemůže být na všechno sama. A že srdce někdy překvapí i nejotrlejšího cynika. Co když ale bude muset učinit volbu, která je důležitější, než si kdy pomyslela?


Recenze:
Kdyby mi někdo kdysi dávno řekl, že budu číst Selekci, asi bych se mu vysmála do obličeje. Já, takový tvrďák (Toho tvrďáka mi asi neuvěříte po tom, co jsem se xkrát rozplývala nad různými mužskými hrdiny a různými sladkými okamžiky, že?) , a číst takovou romanťárnu? A světe div se, mám za sebou poslední díl.

Já vám nevím, ale přijde mi, že Kiera Cass má závěrečné díly vždy nejlepší z celé série. Když jsem se dívala na Goodreads, jak jsem ohodnotila knihy v sérii Selekce, tak jsem zjistila, že První, tedy závěrečný díl Maxonovy a Američiny Selekce, jsem ohodnotila čtyřmi hvězdami (Selekci a Elitu pouze třemi) a i Koruně dávám čtyři hvězdičky. To je podle mě docela zajímavé.

V této knize mě nejvíce zaujalo, že romantika poněkud ustoupila do pozadí. Koruně vévodily především různé politické pletky a problémy s chodem země. O to vzácnější a hezčí mi přišly všechny romantické okamžiky, které princezna Eadlyn se svými nápadníky z Elity zažívala. Ovšem opět se ty vyskytl nedostatek, který mi vadil v průběhu celé série: přemíra postav.
Jistě, Selekce je soutěž a je tedy logické, že se jí bude účastnit větší počet lidí. Avšak myslím, že autorka použila zbytečné množství. Stejně se příběh vždy točí kolem maximálně tří nejvhodnějších nápadníků a zbytek je zmíněn jen tak mezi řečí. Takže mnoho postav ani nedostalo prostor nějak zazářit.

Nijak se netajím tím, že Eadlynina Selekce se mi líbila mnohem více než Selekce jejích rodičů. Vím, že v Dceři byla povaha této princezny trnem v oku mnoha čtenářů (mně tedy nějak závratně nevadila), ovšem ti mohou být spokojení. V této knize došlo k velkým změnám, z nichž většina se týkala především chování princezny Eadlyn a jejího vztahu k nápadníkům i illejským obyvatelům. Eadlyn zmoudřela, je sympatičtější. Zkrátka se z nafoukané princezničky přetransformovala v relativně moudrou královnu. Naopak mi spíš vadilo chování Maxona. Odkdy je z něj takový slaboch? No, naštěstí Maxon není pro chod knihy nijak významný.

Princeznina Selekce má také další obrovskou výhodu: není předem jasné, koho si Eadlyn vybere za manžela. Tedy není to jasné celou první knihu a zhruba třetinu druhé knihy. Pak je její výběr jasný jako facka. Pořád se to však dá předvídat méně, než Selekce Maxona, při níž jsem jen z názvů knih uhádli, jaký bude konec této lovestory.
Výběr nápadníka mě potěšil. Měla jsem více oblíbenců a princeznin miláček patřil mezi ně. Takže palec nahoru, Eadlyn.
Musím říct, že jsem při čtení Koruny zažila taky pěkný šok. Vlastně dva. No, možná tři.
První se týkal dvojice nápadníku z Elity. Co ta autorka nevymyslela... Smějící se
Druhý je spojen s jedním Eadlyniným rozhodnutím ohledně fungování státu. Říkala jsem, že příběh je celkem o politice a že princezna je relativně moudrá. A pak prásk, ona si přijde s takovou věcí, která můj názor malinko podkope. Neskutečně naivní věc si Eady vymyslela.

Třetí šok mi připravil epilog knihy. Jako vážně? Takový neurčitý, nic neříkající a krátký text měl završit celou knihu? Opravdu tento epilog autorka považovala za dostačující? To snad ne. Konec knihy je celkově takový divný. Příliš uspěchaný. Avšak to nic nemění na mém konečném hodnocení.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama