Tři vyvolení (Stephen King)

30. června 2017 v 18:29 | Mira
Základní informace:
Originální název: The Drawing of the Three
Série: Temná věž
Nakladatelství: Beta - Pavel Borovský
Počet stran: 424
Překlad: Linda Bartošková
Vydáno: 1999

Oficiální anotace:
Druhý díl Temné věže úzce navazuje na díl první, na jehož konci usíná Roland na pobřeží Západního moře. Na začátku druhého dílu se probouzí, je napaden a zraněn. Roland spalovaný horečkou postupuje podél pobřeží a nachází troje dveře. Dveře do současných světů, odkud si do Středosvěta přivádí nové společníky, kteří ho budou provázet na dlouhé cestě k Temné věži. King nepřestává být výborný vypravěč a i zde jednoznačně dokáže udržet pozornost napjatého čtenáře od první až do poslední stránky.Recenze:
Ani nevím, jak je to dlouho, co jsem četla nějakou Kingovu knihu. Na to, že se jedná o mého vůbec nejoblíbenějšího spisovatele, je to doba až příliš dlouhá. Tři vyvolení se mi zdáli jako ideální kniha, díky níž bych opět mohla nastartovat svou závislost na Kingových dílech. No, jednu chvíli jsem měla pocit, že jsem se zmýlila, ale nakonec bylo čtení Třech vyvolených opravdovým zážitkem.

Po roztříštěném a, jen si to přiznejme, malinko divném Pistolníkovi se King opět vrátil k dokonale promyšlené a brilantně vystavěné knize. Čím jen to je, že mě méně logický a poněkud zmatený Pistolník bavil více než tato kniha? Já vám povím, čím to je.
Po celou dobu mi tu chyběla ona magická, snová atmosféra. To tajemno světa, který se hnul. Valná většina knihy se odehrává v našem světě a, jen si to přiznejme, ten může připadat magický možná tak Rolandovi, ale nám ne. Sice bylo ohromně zábavné sledovat Rolandovu zmatenost a jeho údiv nad vynálezy moderní doby, ale i tak jsem si připadala zrazená. Očekávala jsem úplně něco jiného.

No, na druhou stranu je dobře, že se příběh odehrává v našem světě. Díky tomu King do knihy vtáhl další postavy, které na průběh série jistě budou mít velký vliv.
První z nich byl feťák Eddie Dean. King opět zužitkoval vlastní zkušenosti s drogami a dokázal dopodrobna popsat stav závislého člověka. Přesto je Eddie ohromně sympatický a bylo milé sledovat, jak si s Rolandem postupně budují přátelství.
Dalšími novými postavami byly Odetta, Detta a Susannah. Ne, nejsou to tři ženy. Jedná se o jednu jedinou. Matoucí, co? Věc se má tak, že Odettě Holmesové se stala moc ošklivá nehoda a došlo u ní k rozdvojení osobnosti, vznikla tak Detta. Odetta je kultivovaná, milá a přátelská žena, zatímco Detta je agresivní, zlá a násilnická. Můžu vám říct, že tato "dvojka" způsobí Rollandovi a Eddiemu velké potíže. A Susannah? S tou je to ještě jinak a já nechci potencionální čtenáře připravit o překvapení.
Roland se na ostatní lidi citově neváže. Ne od doby, co jeho přátelé zemřeli nebo zradili. Citovou vazbu si vypěstoval k chlapci z jiného světa, Jakeovi, a pak na to krutě doplatil. Myslím si ale, že tyto nové postavy budou mít na Rolanda velký vliv, že ho změní. A snad díky nim doputuje i ke své vysněné Temné věži.

Příchod nových postav byl jako dar z nebes, protože příliš legrace si člověk se samotným Rolandem v této knize neužije. Na jejím začátku náš oblíbený pistolník Roland přichází o několik prstů na ruce, o valnou část nábojů a navíc jeho tělo začne stravovat infekce. A právě tohle moje nadšení z knihy podkopalo hned na začátku. V Pistolníkovi je Roland prezentován bezmála jako takový westernový ekvivalent Chucka Norrise - jednoduše neporazitelný. A tady si dá šlofíka na pláži a nechá si nějakou hnusnou humří potvorou, která ani není nijak zvlášť velká, ufiknout prsty. A dopustí, aby se poškodily drahocenné náboje. Tím příliš dobrý dojem neudělá.

Ale i tak jsem s Třemi vyvolenými spokojená. Ovšem docela mi vadí, že King opět neodkryl podstatné informace o Rollandově minulosti, o Temné věži a celkově o světě, jímž pistolník se svými druhy putuje. Avšak velice mě potěšil několika narážkami na Osvícení, dalších ze svých románů. Tím mě donutil malinko přimhouřit oči nad nedostatky knihy.

Nakonec ve Třech vyvolených vidím počátek naprosto epické výpravy skrz nebezpečný, zvrácený svět. A Věž je zase o kousek blíž...

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama