Alenka v říši zombií (Gena Showalter)

14. července 2017 v 19:01 | Mira
Základní informace:
Originální název: Alice in Zombieland
Série: White Rabbit Chronicles
Nakladatelství: Fragment
Počet stran: 238
Vydáno: 2017
Oficiální anotace:
Nezastaví se, dokud nepošle každou chodící mrtvolu zpátky do hrobu. Navěky.

Kdyby někdo řekl Alence Bellové, že se jí v jednom úderu srdce změní život, vysmála by se mu. Aby se z jejího šťastného života stala tragédie? Ale no tak. Jenže to je přesně to, co se stalo a trvalo to přesně jeden úder srdce. Jedno mrknutí, jeden nádech, jedna sekunda… a všechno, co znala a milovala, bylo pryč.
Její otec měl pravdu. Příšery existují.
Aby pomstila svou rodinu, musí se naučit bojovat s nemrtvými. A aby přežila, musí začít věřit největšímu rebelovi ze všech - Coleovi Hollandovi. Ale i Cole skrývá tajemství, a jestli si Alenka nebude dávat pozor, může se ukázat, že tahle tajemství jsou nebezpečnější než samotné zombie.


Recenze:
Teď jsem zjistila, že tato série má čtyři díly... Jaké to nepříjemné překvapení.
Nebudu si na nic hrát a rovnou vám řeknu, že jsem z této knihy zklamaná. Naprosto, naprosto zklamaná. Čekala jsem příběh podobný třeba Šepotání nebo knize Bez srdce. Prostě knihu, jejímž základem je Carrollova Alenka, ale v níž autoři zároveň používají svůj vlastní originální nápad, pomocí něhož příběh rozvíjejí. A tohle? Tato kniha nemá s Alenkou kromě názvu absolutně nic společného. Ani nevíte, jak mnou toto zjištění otřáslo. Cítím se zrazená, podvedená. Připadá mi, jako by se autorka na Carrollovi pouze přiživila.

Od knihy jsem čekala akci, napětí a zajímavou zápletku, jak by se na New York Times Bestseller slušelo a patřilo. Představovala jsem si to trochu jako The Walking Dead v alenkovském kabátě. Místo toho jsem četla knihu napěchovanou puberťáckou, středoškolskou lovestory s paranormálními prvky. A ještě jedna věc:


Nepřeháním. Na knihu, kde by hlavním problémem měly být krvelačné a vysoce nebezpečné zombie, se tu až znepokojivě často řeší sex. Každých pár stránek, abych byla přesnější. Samozřejmě tohle téma v dnešní společnosti není vůbec tabuizované a nevidím důvod, proč by se nemělo objevovat i v knihách, ovšem chce to odhadnout správnou míru. Pokud bych chtěla číst o tom, kdo, kde, s kým a jak, případně kdy a jak má dívka svolit k pohlavnímu styku, zvolím si jiný druh literatury. Cpát tohle téma do této knihy v takovém množství mi přišlo až přemrštěné a hloupé.

Hloupost této knize není vlastně vůbec cizí. Už samotná hlavní hrdinka zrovna není ideálním materiálem pro hlavní postavu. Zpočátku se zdála být fajn a docela sympatická, ovšem mé sympatie velmi záhy vystřídalo znechucení. Abych to odůvodnila: hlavní hrdinka při tragické nehodě ztratí celou rodinu, navíc je svědkem toho, jak těla jejích rodičů požírají zombie. Dozví se tak, že se po světě prohánějí strašlivé příšery. Měla by být vystrašená, nešťastná. Měla by truchlit. To splňuje do doby, než nastoupí na novou střední školu a tam se na první pohled zakouká do nebezpečného a tajemného kluka (taky vidíte to klišé?). Od tohoto okamžiku jde veškerý žal stranou a ji zajímá pouze zmíněný kluk. Jak by ho chtěla líbat, jak by chtěla, aby ji objímaly jeho pevné, svalnaté paže. Takové chování je prostě nelogické. Člověk, který si prožije takovou tragédii, se z ní neotřepe během chvilky. Nikdo by takhle rychle nezapomněl na takovou ztrátu jen kvůli nějakému frajerovi.

Hrdinčino vzdychání nad Colem a jejich složitý vztah je vlastně většinovou náplní knihy. Říkala jsem, že je to středoškolská lovestory, no ne? Něco zajímavého se začíná dít až od poloviny knihy, bohužel však kvůli příliš rozebíranému románku Ali a Colea na zombie zápletku nezbývá mnoho místa, proto je vše strašlivě uspěchané. Další takový trapný moment nastane po jednom obzvláště těžkém boji se zombie, kdy je Ali zraněná a probere se z bezvědomí. Člověk by čekal, že se zeptá, jestli jsou její přátelé a milovaní v pořádku, jestli vůbec žijí. Ne, její první otázka směřuje na Colea a zní: "Proč mě nelíbáš?" Lidi, tohle na mě bylo moc.

Vážně jsem uvažovala nad tím, že bych knize dala dvě hvězdičky. Opravdu jsem to málem udělala. Ale pak jsem si řekla, že se v knize objevilo pár napínavých momentů, zajímavých nápadů a že nejlepší kamarádka hlavní hrdinky byla skvělá. Proto dávám tři hvězdičky.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama