Bez srdce (Marissa Meyer)

7. července 2017 v 17:19 | Mira
Základní informace:
Originální název: Heartless
Nakladatelství: Egmont
Počet stran: 416
Překlad: Martina Šímová
Vydáno: 2017

Oficiální anotace:
Catherine je jednou z nejžádanějších dívek v říši divů a o ruku ji chce požádat sám Král. Ona má ale jiné sny, netouží stát se královnou. Když potká na královském plese pohledného a záhadného Šprýma, rozhodne se, že nebude jen figurkou ve hře někoho jiného. Se Šprýmem se začne potají scházet i přesto, že oba riskují královu nelibost a hněv jejích rodičů. Cath je však pevně odhodlaná zvolit si vlastní cestu, jenže v zemi plné kouzel, šílenství a nestvůr má osud jiné plány.


Recenze:
Bez srdce? Jo ten název skvěle sedí. Připadám si, jako by mi tahle kniha vyrvala srdce z těla.

Marissa Meyer se proslavila svou veleúspěšnou sérií Měsíční kroniky (hm, Winter stále nemám dočtenou, shame on me Smějící se ). Rovnou říkám, že Bez srdce se kvalitou s Měsíčními kronikami měřit nemůže. Jedná se sice o nesmírně čtivou a propracovanou knihu, ale tato hvězdná autorka umí psát i mnohem lépe. Nevím, jestli je na vině menší rozsah - je totiž rozdíl psát sérii, která má čtyři díly, a vměstnat příběh do jedné jediné knihy - nebo autorce zkrátka tato kniha nesedla tolik jako Měsíční kroniky.

Jak je u Marissy tradiční, Bez srdce je opět inspirované jiným příběhem. V tomto případě Alenkou v Říši divů od Lewise Carrolla. Autorka se rozhodla rozvíjet příběh kruté Srdcové královny.


Přiznám se, že ačkoliv vše spojené s Alenkou miluju, Carrollovu knihu jsem nikdy nečetla (shame on me znovu Smějící se ). Tudíž jsem o spoustě detailů z Říše divů neměla ponětí. Zprvu jsem vycházela pouze z Alenky natočené Timem Burtonem (můj oblíbený film), ale velmi brzy mi došlo, že Burton se předlohy úplně přesně nedržel. Ještěže máme wikipedii a různé fanouškovské stránky, díky nimž jsem svou neznalost mohla doplnit. Naopak Marissa Meyer je ohledně Říše divů obeznámená dostatečně, proto dokázala hladce vklouznout do kouzelného světa Říše divů a obohatit ji o vlastní myšlenky.

Asi nejzajímavějším prvkem knihy mi přišlo bláznivé spojení Říše divů, kde se nemožné stává možným, a, řekněme, viktoriánské Anglie, kde se přísně dbalo na mravy a různá pravidla. Člověk by řekl, že takové spojení dvou protikladů nemůže fungovat, ovšem nakonec se vyvedlo skvěle. Kontrast mezi šlechtou a prostým lidem v Šachově dal knize zase o něco odlišnější rozměr.

Bohužel musím říct, že se kniha i přes zajímavé prostředí místy dost vlekla. V prvních kapitolách mi to nijak nevadilo - úvod do děje bývá zdlouhavý v mnoha knihách. Jenže ani v polovině kniha nenabírala tempo a dál se vlekla. A to docela stereotypně. Obrat nastal až těsně před koncem. To kniha konečně dostala spád. Mě však blížící se konec nutil ve čtení zpomalovat. Proč? Protože je jasné, že tento příběh nemůže skončit šťastně. Dá se i velmi jednoduše odvodit, jaký závěr si autorka připravila. Jsem člověk, který při knihách brečí celkem pravidelně, a ani tentokrát jsem se tomu nevyhnula. Proto také první věta této recenze.

U Marissy jsem také zvyklá na sympatické postavy. Vedlejší postavy se v této knize povedly ohromně. Kdo by si nezamiloval Šprýma, Havrana, Šklíbu a dokonce i občas dost protivného Kloboučníka? K Havranovi ještě jedna poznámka: je geniální, jak autorka využila také stejnojmennou báseň od E. A. Poea a zakomponovala ji do dialogů. Úžasný nápad.
Bohužel hlavní hrdinky byla jedním velkým zklamáním. Ukňouraná, nedokázala si prosadit svou a nejenže její vlastní rozhodnutí vše pokazila, ona ještě házela vinu na druhé. Čtveřici hlavních hrdinek z Měsíčních kronik nesahá ani po kotníky. Jediným pozitivem bylo její pečení. U barvitých popisů všech těch dobrot se mi sbíhaly sliny. Ještě teď mám hroznou chuť na makronky Smějící se

Jsem ale ráda, že tato kniha není součástí žádné série. Ne proto, že by byla špatná. Ale je hezké nemuset pro jednou čekat na další díly a mít konec pěkně uzavřený.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama