Winter (Marissa Meyer)

21. července 2017 v 19:01 | Mira
Základní informace:
Originální název: Winter
Série: Měsíční kroniky
Nakladatelství: Egmont
Počet stran: 768
Překlad: Jana Zejmanová, Martina Šímová
Vydáno: 2016

Oficiální anotace:
Princezna Winter má obdiv měsíčního národa pro svou vznešenost a dobré srdce, a navzdory tomu, že jí tvář hyzdí jizvy, její krása je prý ještě úchvatnější než královny Levany, její macechy. Winter svou macechu nenávidí a ví, že Levana neschvaluje její city k příteli z dětství - pohlednému palácovému strážnému Jacinovi. Ale Winter není tak slabá, jak si Levana myslí. Společně s kyborgskou mechaničkou Cinder a jejími spojenci by se jí dokonce mohlo podařit rozdmýchat povstání a zvítězit ve válce, která zuří už příliš dlouho. Dokážou Cinder, Scarlet, Cress a Winter porazit královnu Levanu a dopsat šťastné konce ke svým příběhům?


Recenze:
Tadáá Winter po mnoha měsících dočtená! Ani jsem nevěřila, že tento den někdy přijde Smějící se

Fanoušci Měsíčních kronik si na tuto sedmi set stránkovou bichli museli počkat téměř nekonečně dlouhou dobu, jelikož její vydání se v našich končinách stále odkládalo. Winter uzavírá příběhy hrdinů ze série Měsíční kroniky. Bohužel musím říct, že se mi tato kniha líbila o dost méně než její předchůdkyně. I když se jedná o poslední díl série, přišla mi místy nudná a já ji často odkládala. Nedokázala si mou pozornost udržet tak, jako se to podařilo Cinder, Scarlet a Cress. Některé pasáže jsou na můj vkus až příliš zdlouhavé a nezáživné. Samozřejmě jsem nečekala, že by Winter byla napěchovaná akcí od začátku do konce. Jen některé pasáže autorka mohla malinko zkrátit, nezabíhat tolik do detailů. Dynamičtější a dramatické pasáže by tím jen vynikly.

Naopak mi přijde, že autorka si tentokrát nedávala tolik záležet s popisem bojů a různých střetů. Z předchozích knih jsem zvyklá na napínavé bitky, popsané do podrobností tak, že si je čtenář dokáže živě představit, a při nichž se neodvažujete ani dýchat. Autorka svou pozornost nasměrovala jiným směrem a tahle stránka mi ve Winter dost chyběla.

Marissa Meyer se v této knize soustředila na revoluci a následný převrat na Měsíci. Z předchozí trojice knih víme, že měsíční trůn si uzurpovala krutá královna Levana, ačkoliv právoplatnou dědičkou je kyborgská dívka Cinder, která je doopravdy ztracenou měsíční princeznou Selene. Cinder se svou partou přátel plánuje zastavit Levaninu krutovládu. Hodně zjednodušený popis, ale budiž. Hlavní problematiku jsme vystihli.
Cinder tedy plánuje revoluci, jejíž provedení samozřejmě nebude vůbec jednoduché. A tady nastává další kámen úrazu. Autorka celou situaci hrdinům dost často ulehčuje a mnoho jejich pokroků je vlastně dílem náhody a štěstí. Faktor štěstí sice v životě funguje, to nepopírám, ovšem tentokrát je ho až moc. Samotný převrat, kdy Cinder vzala hlavní město útokem, mi také nepřišel nijak závratný. Rozhodně by si zasloužil rozepsat víc, být delší. Jenže to opět souvisí s dlouhými nezáživnými pasážemi, kvůli nimž na takové věci v knize už nezbylo místo.

Teď ale dost kritiky, jdeme chválit!

Na Měsíčních kronikám mám ráda to, že jsou psány z pohledů mnoha postav, ačkoliv tou nejhlavnější postavou je samozřejmě Cinder. Tato pestrá škála pohledů nechybí ani tady. Každá z postav je neuvěřitelná. Jsou to sympatičtí (až na Levanu samozřejmě) hrdinové, jejichž charaktery autorka zvládla bravurně. Skoro mi připadají jako živí. Winter, po níž je pojmenována tato kniha, dostala ze všech hrdinek nejméně prostoru, ale i tak jsem si ji dost oblíbila. Je správně bláznivá, takový snílek, přesto je stejně silná jako Cinder a bez její pomoci by revoluce určitě nedopadla tak úspěšně.

Winter je vlastně retellingem Sněhurky. Na převyprávění příběhů je Marissa Meyer zkrátka machr a málokdo se jí v tomto ohledu vyrovná. Díky ní jsem začala tento druh literatury vyhledávat.

Docela se těším na Hvězdy nad hlavou, protože konec Winter mě také úplně nepotěšil. Na můj vkus zůstal až příliš otevřený, tak uvidím, co Meyer vymyslela ve Hvězdách nad hlavou.


Do teď jsem žila v domnění, že jsem zbytku série dala vždy pět hvězdiček. Ovšem po nakouknutí na Goodreads jsem zjistila, že plný počet ode mě dostala pouze Cress. Jak je to možné? Smějící se No, abych to tedy nějak uzavřela. Winter je pro mě nejslabším článkem série, ale rozhodně jí nehodlám dávat jen tři hvězdičky. Zaslouží si ty čtyři. Nejlepší je naopak Cress. Cinder a Scarlet jsou tak nějak nastejno.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama