Caraval (Stephanie Garber)

25. srpna 2017 v 19:30 | Mira
Základní informace:
Originální název: Caraval
Série: Caraval
Nakladatelství: Egmont
Počet stran: 432
Překlad: Eva Vybíralová
Vydáno: 2017

Oficiální anotace:
Než vstoupíte do světa Caravalu, mějte na paměti, že je to jen hra.

Ať už jste o Caravalu slyšeli cokoli, určitě se to nevyrovná realitě. Je to víc než hra! Je to magie. Scarlett vždy toužila Caraval zažít a letos dostala pozvánku. Jenže vzápětí unese její sestru Tellu tajemný režisér celého představení. Není se čeho bát, Caraval je přece jen zdání. Ale co když ne? Ať už je to jakkoli, Caravalem musí Scarlett projít i se zlomeným srdcem a sestru rychle najít, než se spustí nebezpečný dominový efekt následků a navždy ji ztratí.


Recenze:
Caraval je další z řady knih, na kterou se všichni těšili jako diví, a její vydání provázelo ohromné nadšení. Já jsem si ji koupila, až všechna ta velká sláva malinko opadla a ještě dlouho poté mi ležela opuštěně na polici. Nějak se mi do ní nechtělo pouštět a teď už vím proč.

Caraval pracuje se zajímavým námět, který je údajně velmi podobný Nočnímu cirkusu, Nemůžu to potvrdit ani vyvrátit, protože jsem Noční cirkus od Erin Morgenstern nečetla, ačkoliv je na mém to-read listu. Pravděpodobně se do něj v brzké době pustím, protože právě magická atmosféra Caravalu je asi tím jediným, co se mi na knize líbilo.

Atmosféra a prostředí knihy, tedy poté, co se čtenář dostane přes poněkud nudný a nezáživný začátek, je opravdu úchvatná. Autorka má velmi nápadité a nezvyklé popisy, které krásně doplňují magickou atmosféru Caravalu. Nejlepší je, že jsem si nikdy nebyla jistá, co je doopravdy magie a co jen iluze nebo nějaký trik. Právě tohle pohrávání se čtenářem, všechna ta nejistota a prolnutí reality s magii mě bavilo a dodávalo to knize na výjimečnosti.

Abych pochválila víc, než pouze jednu věc, tak ještě napíšu, že děj je také celkem zajímavý. Některé momenty jsou dost překvapivé a nečekané, jindy se dá průběh vcelku dobře odhadnout. Docela mě překvapil epilog knihy. Podle konce jsem si říkala, že bych si pokračování ani nemusela pořizovat, když se mi kniha zase tolik nelíbila, ale epilog mi úplně změnil plány. Byl to od autorky chytrý tah.

Co se mi na knize vážně nelíbilo, byly postavy. Tak nesympatické a otravné hlavní hrdiny jsem dlouho neviděla. Dávám jim za vinu to, že mě Caraval nebavil.
Hlavní postava, Scarlett, je nezajímavá, věčně naříkající a pořád vystrašená. Ke všem pokrokům ve hře přišla jako slepý k houslím a vlastními silami téměř nic nedokázala. Takový materiál se na hlavní hrdinku nehodí.
Jediná postava, která za něco stála, byl sám mistr Caravalu Legenda, jenže s tím je to trošku složitější.


No, snad se další díl vydaří lépe.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama