Den trifidů (John Wyndham)

4. srpna 2017 v 18:27 | Mira
Základní informace:
Originální název: The Day of the Triffids
Série: Trifidi
Nakladatelství: BB/art s.r.o.
Počet stran: 272
Překlad: Jaroslav Kořán
Vydáno: 2017

Oficiální anotace:
Ten zážitek si málokdo na světě chtěl nechat ujít. Tajemné zelené záblesky, snad až odkudsi z hlubin vesmíru, šlehaly oblohou, celou noc trvala ta ohromující podívaná.
Pro drtivou většinu lidstva to byla poslední věc, kterou viděla. Nadpozemský jev většinu zemské populace oslepil.
Jedna katastrofa by však planetu nezdecimovala. Musela se k ní připojit druhá. Průmyslové rostliny, genetickou mutací proměněné v pohyblivá, jedovatě žahající monstra, využijí oslabení pána tvorstva a začnou jej systematicky vyhlazovat z povrchu zemského.
Nastal den trifidů.
Bude zároveň posledním dnem člověka?
Na to odpovídá klasická katastrofická sci-fi britského autora, nad jejíž četbou se nechce věřit, že vznikla před více než půl stoletím.


Recenze:
Den trifidů je kniha, kterou jsem si chtěla přečíst už spoustu let, ale nikdy jsem se k tomu nedopracovala. Tak trochu mě nakoplo, když jsem viděla, že ji máme i v nabídce maturitní četby, ovšem do seznamu jsem si ji nakonec nezařadila, nebylo už místo. Nicméně když u nás ve městě otevřeli pobočku Levných knih a já tam Den trifidů uviděla, neváhala jsem a knihu si koupila. Částečně za to může i ta zajímavá knižní obálka, ačkoliv hlavní slovo měla cena, které se nadalo odolat. Kdo by nebral knihu za asi sedmdesát korun?

Možná to, že jsem se na Den trifidů tolik těšila a měla jsem vysoká očekávání, způsobilo, že mě ve výsledku příliš nepotěšil. Já nevím, možná jsem kulturní barbar, ale vážně mě tato kniha nezaujala, i když má relativně pozitivní ohlasy.

Nejvíce ze všeho mi vadil nedostatek trifidů. Přitom je to tak pěkný, originální prvek. Na něm měl autor stavět. Už z názvu bych čekala, že trifidi budou knize dominovat, ovšem nestalo se tak. Tyto prazvláštní rostliny se v příběhu vyskytovaly pouze výjimečně a příliš velkou parádu nenadělaly, ani když konečně dostaly možnost zazářit.

Jako fanouška post-apokalyptického žánru a dystopie mě ale potěšila celková atmosféra knihy. Myslím si, že po nějaké katastrofě by společnost klidně mohla fungovat podobným způsobem, jako to autor popsal ve své knize. Trošku mi to připomínalo The Walking Dead.
Autor dokonale vystihnul všechno zoufalství a beznaděj a na celou věc měl dost realistický náhled.

Ani k hlavní dvojici postav se nemůžu vyjádřit příliš kladně, protože jsem si k nim nevybudovala žádný vztah a i kdyby umřely, bylo by mi to patrně jedno.

Nevím, jestli má cenu se pouštět do druhého dílu. Nějak k tomu zatím nemám chuť a nejsem si jistá, jestli tomu v budoucnu bude jinak.

Hodnocení: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama