Hvězdy nad hlavou (Marissa Meyer)

18. srpna 2017 v 17:55 | Mira
Základní informace:
Originální název: Stars Above
Série: Měsíční kroniky
Nakladatelství: Egmont
Počet stran: 288
Překlad: Martina Šímová
Vydáno: 2017

Oficiální anotace:
Jak se Cinder ocitla pod ochranou Michelle Benoitové? Co přimělo Winter k rozhodnutí nikdy nepoužít svůj měsíční dar? A co vedlo k uvěznění Cress v satelitu a k Vlkovu postavení alfy v královnině armádě? Fanoušci Měsíčních kronik v této knize najdou devět povídek, v nichž si mohou přečíst o minulosti svých oblíbených postav. Soustředí se na klíčové momenty raného života hrdinů, které ovlivnily jejich budoucí život.Recenze:
Touto knihou jsem definitivně uzavřela sérii Měsíční kroniky. Jelikož se jedná o povídkovou knihu, napíšu něco málo ke každé povídce.
Jednotlivé příběhy jsem hodnotila pomocí hvězdiček a z toho jsem pomocí průměru udělala finální hodnocení celé knihy. Nebylo to nijak těžké - všem povídkám bez výjimky jsem totiž dala plný počet hvězdiček Smějící se
Jako obvykle jsem povídky nečetla v pořadí, v jakém jsou v knize umístěny. Spíš jsem je brala podle nálady, ale tady je budu uvádět v knižním pořadí.

Strážkyně
O kom by tato povídka mohla asi tak být... Prozradím vám, že vypráví příběh postavy, která měla na průběh Měsíčních kronik obrovský vliv, ačkoliv o ní padly jen letmé zmínky. Modří už vědí, je to Michelle Benoitová, babička Scarlet a žena, která několik let ukrývala měsíční princeznu Cinder.
Bylo zajímavé číst příběh někoho, kdo se přímo neúčastnil hlavní dějové linky Měsíčních kronik. Na této povídce jde krásně vidět, že Marissa Meyer má promyšlené i příběhy vedlejších postav. A že příběh Michelle Benoitové opravdu stojí za přečtení!
Hlavně se mi líbil kontrast mezi neohroženou pilotkou, která se vydala na Měsíc, a vlídnou milující babičkou, mezi maličko bláznivou farmářkou a odvážnou ženou, která se účastnila jedné z nejnebezpečnějších a nejtajnějších operací v dějinách. To jsou tváře Michelle Benoitové a v povídce Strážkyně je prezentována každá z nich.
Navíc se dozvíme střípky minulosti Cinder, ale přirozeně v povídce figuruje i Scarlet. S babičkou měla krásný vztah, v podstatě jí Michelle nahrazovala rodiče, takže je jasné, proč Scarlet riskovala život, aby babičku našla.

Závady
Další příběh věnující se minulosti Cinder. Tentokrát vypráví o tom, jak probíhalo její první setkání s novou rodinou. Povídka končí ve chvíli, kdy se Cindeřin adoptivní otec Garan nakazil letumózou a zemřel.
Vzhledem k tomu, že kniha Cinder je převyprávění Popelky, dá se jednoduše odvodit, jaký vztah měla Cinder se svou nevlastní matkou. Povídka je pěkná v tom, že ukazuje, jak se Cinder učila žít se svými kyborgskými částmi a jak se poznala s Iko.

Královnina armáda
Tato povídka nemůže být o nikom jiném než o Vlkovi. Řekněme že všem jistě docvaklo, jak se Vlk stal součástí geneticky upravených vojáků, takže nám tento příběh vlastně nic nového nepřinesl. Ale má něco do sebe. Díky této povídce si dokážeme představit, jak drsnými podmínkami si Vlk prošel, jak se stal alfou atd...

Carswellův průvodce za štěstím
O této povídce (stejně jako o Princezně a strážci) jsem si myslela, že mě moc bavit nebude. Ne, že bych neměla Carswella Thorneho ráda, naopak patří k mým oblíbencům, ale zkrátka jeho příběh není tak zajímavý, jako příběhy jeho přátel. Nicméně Carswellův průvodce za štěstím ukazuje, že ačkoliv si Thorne hraje na drsňáka a svůdníka, v jádru je to hodný člověk a Drese měla celou dobu pravdu. Oproti ostatním příběhům v knize je tato povídka ze školního prostředí možná o něco méně záživná, ale i tak jsem ji ohodnotila pěti hvězdičkami.

Až přejde slunce svit
Moje oblíbená povídka vyprávějící o osudu Cress. Cress je po Cinder mou nejoblíbenější postavou a je tedy logické, že povídka věnovaná jí se mi bude líbit.
Cress mám ráda díky tomu, že je to takový plachý snílek, který si příliš nevěří, čímž mi připomíná mě samotnou, ale když je potřeba, tak dokáže vykřesat odvahu. Bylo mi jí hrozně líto, protože samota není příjemná a Cress strávila v osamění většinu života, navíc s pocitem, že ji její vlastní rodiče nechtěli a přáli si její smrt (což je samozřejmě lež).

Princezna a strážce
Jak jsem si mohla myslet, že mě Princezna a strážce nebude bavit... Já hloupá.
Ačkoliv Winter na mém seznamu oblíbených postav z Měsíčních kronik není nijak vysoko, oceňuju, že ji autorka udělala naprosto jinou než zbylé hrdinky. Přesněji řečeno bláznivou.
Z předchozích knih víme, co stojí za princezninou chorou myslí, ale tahle povídka zachází do ještě větších detailů a díky tomu jsem Winteřin charakter pochopila mnohem lépe. Navíc jsou s Jacinem děsně sladcí už odmala.

Malá androidka
Tato povídka je v rámci Hvězd nad hlavou unikátní, jelikož přímo nesouvisí se žádnou z hlavních postav. Jedná se o retelling pohádky Malá mořská víla a musím říct, že se toto převyprávění autorce ohromně povedlo. Do Malé androidky zakomponovala všechny důležité prvky z pohádky. Až jsem si divila, jak krásně do prostředí Měsíčních kronik zapadla.

Mechanička
Tato povídka vlastně jen prezentuje první setkání prince Kaie a Cinder, akorát z Kaiova pohledu. Aspoň teď víme, že to byla láska takřka na první pohled Smějící se

Něco starého, něco nového
Jednoznačně nejroztomilejší a nejromantičtější povídka. Něco takového mi ve Winter chybělo. Tato povídka je ona definitivní tečka za osudy našich hrdinů, to pomyslné "šťasně až na věky". Teď už si fanoušci nemusí lámat hlavu, jak to s nimi po událostech Winter vlastně bylo dál.


Uf, konečně hotovo. Řeknu vám, že povídkové knihy jsou sice bezva, ale psát na ně recenze je pořádný záhul Smějící se

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama