Temnější tvář magie (Victoria Schwab)

11. srpna 2017 v 17:22 | Mira
Základní informace:
Originální název: A Darker Shade of Magic
Série: Tvář magie
Nakladatelství: Argo
Počet stran: 342
Překlad: Lukáš Houdek
Vydáno: 2016

Oficiální anotace:
Temnější tvář magie nese všechny znaky klasické fantasy s pohlcující zápletkou a výraznými, nezapomenutelnými hrdiny. Odehrává se v paralelních Londýnech - šedém, červeném, bílém a černém. Ten šedý postrádá kouzlo i kouzla a podobá se historickému Londýnu za krále Jiřího III. Červený Londýn je plný magie a harmonie, zatímco ten bílý hostí loupež, násilí a zradu; mágové tu jsou lovnou zvěří. Černý Londýn je městem stiženým apokalypsou, ale skrývá jedno epochální tajemství, za nímž se dvojice dobrodruhů nadaných procházet mezi světy musí chtě nechtě vypravit, aby jejich umění mohlo žít dál. Kell, nevlastní královský syn, propašuje jistý důležitý předmět, přestože je to protizákonné a on při tom riskuje život. V jeho eskapádách mu pomáhá mladá Delilah Bardová, zlodějka z šedého Londýna, na niž se Kell nemůže spolehnout, ale která ho vždycky zachrání. V patách jim je Holland, bezcitný mág ještě mocnější než Kell, ale očarovaný zlovolnými královskými dvojčaty z bílého Londýna.
Dobrodružství bude pokračovat novelou Setkání stínů.


Recenze:
Netuším, proč jsem se čtením této knihy tak otálela. Mělo mi být jasné, že Victoria Schwab zase zaboduje. Čtení této knížky bylo opět velkým dobrodružstvím a já ji považuju za skvělý rozjezd série. Doufám, že na další díl nebudeme muset čekat příliš dlouho, protože se nesmírně těším, co dalšího si pro nás autorka v sérii Tvář magie připravila.

Temnější tvář magie je čtvrtou knihou, kterou jsem od Victorie Schwab přečetla. Doteď platilo, že kvalita jejích knih v pořadí, v němž jsem je četla, měla vzestupnou tendenci, ovšem Temnější tvář magie mi toto pravidlo narušila.
Pokud bych měla autorčina díla sestavit od nejlepšího po nejhorší, pak by žebříček vypadal následovně:

1. NeObyčejní (5*)
2. Divoká píseň (5*)
3. Temnější tvář magie (4*)
4. Archiv (3*)

Z toho vidíte, že se u mě Temnější tvář magie příliš vysoko neumístila. oproti NeObyčejným, kteří jsou naprostou peckou, a Divoké písni, která je taktéž úžasná, je tato kniha o něco méně dobrá. Přesto si ode mě vysloužila krásné čtyři hvězdičky a čestné místo v mé knihovničce.

Myslím, že hlavním důvodem, proč se mi kniha nelíbila tolik, jako ostatní, je docela pomalé tempo příběhu, které autorka nasadila. Většinu knihy se nic výraznějšího neděje, až na pár potyček a soubojů. Je vtipné, že jsem si až u této knihy všimla, jak detailně a mnohdy brutálně autorka boje popisuje. Tolik krve... Právě tohle na Schwab oceňuju. Tedy, ne přímo krev a brutalitu, ale to, že se nebojí takové věci do svých knih dát. Díky tomu tyto pasáže působí mnohem realističtěji a její styl psaní tak získává na atraktivitě a působí mnohem vyzráleji.

Dále mě na knize hodně zaujalo pojetí magie. Autorka opět přišla se skvělým a originálním nápadem. Je také hezké, že se příběh odehrává v Londýně a ne někde v Americe jako je tomu u většiny knih.
Cestování mezi světy, konkrétně mezi jednotlivými Londýny, pro mě však bylo zpočátku trošku matoucí, ale nakonec jsem se zorientovala. Někdo by mohl namítnout, že se některé Londýny za Londýn ani nedají považovat, když mají jiné jméno a i místa mají jiné názvy, ale jsme ve fantasy literatuře, tak proč by autorka nemohla popustit uzdu fantazie.

Teď je na řadě asi hodnocení postav, že? Hlavní postava, Kell, byl sympaťák. K němu žádné výhrady nemám. Ovšem druhá hlavní postava, Lila, mě zpočátku dost rozčilovala a kdyby ji zabili, nevadilo by mi to. Nakonec si mě však získala, protože se postupně začala chovat rozumněji. Navíc jsem oceňovala její drzé chování a tvrdohlavost, která jí i Kellovi zachránila život. K vedlejším postavám vám toho moc neřeknu, jelikož v knize nemají příliš prostoru. Akorát se vyjádřím ještě k jedné postavě, která má v knize úlohu jednoho z hlavních padouchů: Holland. Tento muž byl prezentován jako nesmírně mocný mág a já od něj čekala vážně velké věci. Hm, zklamal mě. Já se však nezvládám naděje a doufám, že by se mohl objevit v další knize.

Konec knihy končil docela uzavřeně, proto kdyby čtenář neměl zájem v sérii pokračovat, tak by klidně mohl skončit u Temnější tváře magie. Ale ke konci to docela zavánělo milostným trojúhelníkem. Pevně věřím, že autorka do takového klišé nesklouzne, jinak mi čtení následujících knih maličko pokazí.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | Web | 11. srpna 2017 v 17:47 | Reagovat

Zajímavé, že je na scéně tkaová knia. Nedivím se, že od tebe dostala tolik hvězdiček. :) Myslím že si to zaslouží.

2 Mira Mira | Web | 17. srpna 2017 v 0:55 | Reagovat

[1]: To si piš, že zaslouží :-D Victoria Schwab má fakt talent a tahle kniha je jednoduše skvělá :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama