Nezapomenutelná cesta (Nicholas Sparks)

1. září 2017 v 19:50 | Mira
Základní informace:
Originální název: A Walk To Remember
Nakladatelství: Ikar
Počet stran: 192
Překlad: Ivana Jílovcová-Fieldová
Vydáno: 2015

Oficiální anotace:
Když bylo Landonu sedmnáct, život se mu navždy změnil. To se psal rok 1958, Landon končil střední školu a rozhodně se nehodlal zatěžovat starostmi dospělých. A ani ve snu ho nenapadlo, že by se mohl zamilovat, natož do dcery místního faráře. Ale srdce mu velelo jinak. Když Landon Carter, syn známého kongresmena, potká poprvé Jamie Sullivanovou, dceru místního duchovního, je to jako blesk z čistého nebe. Jamie je těžce nemocná a ví, že její dny jsou sečteny. A přestože ji většina spolužáků považuje spíše za podivínskou, Landon dochází k poznání, že se do Jamie k vlastnímu úžasu hluboce zamiloval. Jamie je i přes vědomí své neodvratitelné nemoci plná optimismu. Londonovi ukazuje, jak důležité jsou přátelství a pomoc druhým, jakou hodnotu má láska k bližnímu. London díky ní poznává, jakou hodnotu má odpuštění. Landon ví, že žádný lék na světě nemůže Jamie vyléčit, dopřát jí delší život. On jí však může poskytnout něco, co si na své tak krátké pozemské cestě vždycky přála. Může jí dát lásku a manželství, které potrvá dokud je smrt nerozdělí.


Recenze:
Kamarádka mi tuto knihu předala se slovy: "Je to v pohodě, já jsem u toho nebrečela, tak ty taky nebudeš."

Já při dočítání knihy:


Asi jsem extrémní citlivka Smějící se

Poslední věta prologu této knihy zní: "Nejprve se budete smát, pak plakat - neříkejte, že jsem vás nevaroval." A je to naprosto přesné.

Jméno Nicholas Sparks je docela proslulé a i já jsem o něm slyšela. Nezapomenutelná cesta je první knihou, kterou jsem od tohoto spisovatele přečetla a můžu vám říct jedno: bylo to perfektní.

Nezapomenutelná cesta není jednou z těch příšerně přeslazených romantických knih, čehož jsem se zprvu obávala. Jedná se o něžný příběh mladé lásky, která vznikla i přes rozdílná společenská postavení a vydržela i ty nejtěžší okamžiky. Na této knize se mi především líbil vývoj vztahu mezi hlavními hrdiny Jamie a Landonem. Docela mi to připomínalo Hazel Graze a Augusta z knihy Hvězdy nám nepřály. Taky takový pomalý, jemný vývoj, při němž čtenář drží dvojici palce, aby už se konečně daly dohromady. A jak autor sliboval, nejprve jsem se smála, protože tato kniha umí i pobavit. A pak jsem plakala, ačkoliv bylo od začátku naprosto jasné, že tento příběh nebude mít šťastný konec. Tato předvídatelnost je asi tím jediným, co bych této knize mohla vytknout.

I hlavní postavy mají něco do sebe. Především je zajímavé, jak kontrastní jsou. Landon je průšvihář, tak trochu bad boy a Jamie je něžná, nevinná a neskutečně hodná dívka, která Landona nakonec změní. Ano, zní to trochu jako klišé a možná to klišé je, jenže Landonova proměna je tak pomalá a nenásilná, že mi to nijak nevadilo.

Ačkoliv jde o příběh, kde je hlavním tématem láska, dá se tu najít docela dost myšlenek, nad nimiž by se měl člověk pozastavit a zauvažovat.

Knížka je docela krátká a já jsem ji četla skoro rychlostí světla. Příběh mě jednoduše tak pohltil, že jsem nedokázala přestat číst. Teď přemýšlím, jakou další knihu si od Sparkse přečtu.

Hodnocení: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama