Spící obři (Sylvain Neuvel)

29. prosince 2017 v 16:30 | Mira
Základní informace:
Originální název: Sleeping Giants
Série: Akta Themis
Nakladatelství: Knižní klub
Počet stran: 354
Překlad: Naďa Funioková
Vydáno: 2017

Oficiální anotace:
Deadwood, Jižní Dakota. Jedenáctiletá Rose se prohání na kole poblíž domova, když tu se náhle propadne pod zem. Probere se na dně jámy v krychlové místnosti, na jejíchž stěnách září tajemné složité symboly. Hasičům, kteří ji přispěchají zachránit, se naskytne ještě podivnější pohled: Rose leží na dlani obří kovové ruky. Uběhlo sedmnáct let, avšak záhada bizarního artefaktu, jeho původu či tvůrců zůstává nevyřešena. Určení stáří se vzpírá logice, vojenské zprávy jsou cenzurované, nové teorie zuřivě zamítané. Pár lidí však neúnavně pátrá po odpovědích, mezi nimi i Rose, toho času již vystudovaná fyzička a vedoucí tajného týmu pokoušejícího se rozluštit záhadné symboly. Brzy je jasné, že se ocitli na cestě k odhalení objevu, který přepíše dějiny lidstva. Buď mu přinese definitivní mír, nebo hromadnou záhubu…Recenze:
Konečně jsem se po dlouhé době dostala ke knize, která nespadá do YA, fantasy nebo hororového žánru. Máme tady sci-fi. Budu to brát jako takovou menší přípravu na Geminu, kterou jsem dostala k Vánocům.

Spící obry už mám doma od léta, nicméně až teď jsem se k nim odhodlala. Lituju toho, protože tato kniha se mi velmi líbila.

Zprvu mě dost překvapilo zpracování knihy (to je tak, když si knihu, kterou kupujete, neprohlédnete zevnitř, ale pouze slintáte nad anotací a krásnou obálkou). Dost se svou formou podobá Illuminae. Je psána pomocí různých rozhovorů, záznamů a já nevím jakých ještě dokumentů. Takže koho nebaví takový styl psaní, ruce raději pryč.
Zpočátku jsem z toho byla maličko zklamaná, nakonec mě však i tato netradiční forma dokázala vtáhnout do děje a jsem i ráda, že příběh není napsaný "klasicky". Docela to prospívalo knize z hlediska napínavosti a udržování čtenáře v nevědomosti.

Myslela jsem si, že vzhledem k formě příběhu nebudou moc propracované postavy, ale z tohoto omylu mě autor vyvedl vcelku rychle. I přestože kniha není psaná běžným způsobem a veškeré události ze života hlavních postav se dozvídáme z rozhovorů a výslechů, se autorovi překvapivě podařilo jejich charaktery krásně rozpracovat. Svého favorita si tam najde takřka každý: zatraceně inteligentní a milou doktorku Rose, drzou a drsnou praporčici Karu, chladného a snaživého lingvistu Vincenta a vlka v rouše beránčím praporčíka Ryana. Tato skupinka svými činy připraví čtenáři vážně nejedno překvapení. Ovšem mě nejvíc zajímala tajemná šedá eminence, která tento tým sestavila, sháněla finanční prostředky, z pozadí tahala za nitky atd. atd. Právě tento tajemný muž vede každičký výslech či rozhovor a upřímně doufám, že se o něm v další knize dozvíme víc. I když kdyby ztratil svou tajemnost, asi už by to nebyla tak zajímavá postava.

Hmm teď bych asi měla zhodnotit samotný příběh, co? Řeknu to pěkně jednoduše: je to fakt pecka.

Už od samotného začátku příběh Spících obrů zaujme a věřte mi, že nedokážete přestat číst, dokud neodhalíte všechna tajemství, která si pro vás autor připravil. Je to vážně kvalitní sci-fi kniha. Když už jsou Spící obři tak dobří, tak si netroufám odhadovat, co přinese druhý díl, protože konec této knihy byl opravdu překvapivý.

Hodnocení:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 moira moira | 9. ledna 2018 v 2:17 | Reagovat

taky se na to chystám.
fakt že jo. :D
(nemusíš na to reagovat. xD)

2 Mira Mira | Web | 11. ledna 2018 v 23:56 | Reagovat

[1]: Jojo, beztak si to přečteš až za několik let, jestli vůbec :-D
(pozdě :-D  :-D )

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama