Gemina (A. Kaufman, J. Kristoff)

11. února 2018 v 18:05 | Mira
Omlouvám se, že recenze nevyšla v pátek. Ale byla jsem nemocná, takže jsem se na recenze úplně necítila.

Základní informace:
Originální název: Gemina
Série: Akta Illuminae
Nakladatelství: CooBoo
Počet stran: 664
Překlad: Richard Podaný
Vydáno: 2017Oficiální anotace:
Monumentální vesmírná sága, která začala již v Illuminae, nyní pokračuje na palubě Skokové stanice Heimdall, která musí čelit pokusu BeiTechu o její zničení. Hanna je hýčkanou dcerou velitele stanice, Nik naopak rebelujícím členem ze špatné rodiny. A zatímco se oba potýkají se životem na tom nejnudnějším místě v celém vesmíru, netuší, že se k nim blíží zkáza. Avšak ihned po začátku útoku jsou oba odhodláni bránit svůj domov. Obránci ovšem umírají jeden po druhém, skoková brána je poškozena a hrozí, že po zhroucení červí díry by mohlo dojít k narušení časoprostorového kontinua a jeho roztržení na dvě části. Takže Hanna a Nik bojují nejen o život svůj a život posádky Hypatie, která se k nim blíží, ale i o osud celého vesmíru.

Recenze:
Recenze na pecku mezigalaktické kvality je tady. Akta Illuminae se vrací, aby čtenářům opět prezentovala nadupaný zážitek, na který budou ještě dlouho vzpomínat.

Ve Wrap Up za leden jsem psala, že Gemina je lepší než její předchůdkyně Illuminae. Jenže když jsem si dělala poznámky k této recenzi mi došlo, že to není tak úplně pravda. Na mém pětihvězdičkovém hodnocení to nic nemění, ovšem mé nadšení z této knihy poněkud ochablo.

Když se nad tím tak zamyslíte, Gemina je vlastně téměř shodnou kopií Illuminae. Stejný princip, jen s malými změnami. Proč také něco měnit, když první kniha měla takový úspěch.
Vražedný virus byl nahrazen partou profesionálních zabijáků a šílenou UI zastoupily kosmické potvůrky, které si rády pochutnávaly na lidských mozcích. Možná už to zní trošku jako součást přemrštěné brakové literatury, ale pravdou je, že autorům knihy se podařilo všechno skloubit natolik dobře, že se nad tímto novým námětem při čtení ani nepozastavíte. Především u těch potvor se mi líbilo, že autoři přidali záznam nápadně se podobající výňatku z naší staré dobré Wikipedie, akorát oni to nazvali Unipedia. Takže to vážně vypadá, jako by ty potvory vážně existovaly (neexistují, že ne?). Ale to jen tak mimochodem.

Po příběhové stránce je podle mě Gemina o něco slabší než první díl. Jelikož je tu tak nápadná podoba, dá se často předvídat, co se stane. Začátek je maličko vleklý, ovšem ne tolik, aby to od čtení odradilo. Později kniha nabírá obrátky a v těch nejpozdějších fázích už je téměř nemožné se od čtení odtrhnout. Navíc mi přijde skvělé, že se autoři vůbec nedrželi při zemi a do příběhu zakomponovali... no, to bych spoilerovala, ale souvisí to s názvem knihy. Vždycky se mi líbí, když autor povolí uzdu fantazii. Tedy pokud z toho nevznikne nějaká blbost, což se tady naštěstí nestalo.

Vcelku rozporuplným tématem jsou postavy. V Illumine naprosto excelovali Kady s Ezrou, kteří svým kousavým humorem provázeli čtenáře skrz knihu. Tentokrát máme v hlavních rolích Hannu a Nika. A opět je tato dvojice dvojici z Illuminae podobná jako vejce vejci. tedy až na to, že Hanna nemá Kadyny IT skills. Tato podoba mi nevadí, protože jsem Kadyn a Ezrův charakter zbožňovala. A když už se tady oni příliš neobjevovali, tak tohle alespoň byla slabá útěcha. Co mi ale vadilo byl nedostatek Spira. Vraždící UI nebo ne, tato "postava" má něco do sebe. Především obdivuju, že ačkoliv se jedná o stroj, dokáže ze sebe dostat tak poetické texty.

A samozřejmě nesmí chybět pochvala grafického ztvárnění knihy, která je tentokrát obohacená o Hanniny kresbičky. Tohle má Gemina oproti Illuminae navíc.

Geminu hodnotím pěti hvězdičkami, avšak Illuminae se této knize překonat nepodařilo. Autoři prvním dílem jednoduše nastavili laťku příliš vysoko a moc bych se divila, kdyby třetí díl, Obsidio, dokázal kvalitě Illuminae konkurovat.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama