Věk zázraků (K. Thompson Walker)

21. září 2018 v 15:00 | Mira
Základní informace:
Originální název: The Age of Miracles
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 270
Překlad: Libuše Čižmárová
Vydáno: 2012


Oficiální anotace:
Téma románu je pozoruhodně aktuální ve světle událostí, které se odehrály v Japonsku. Nyní víme, že mohutné zemětřesení, jež zemí otřáslo 11. března 2011, posunulo planetu o několik palců z její osy, čímž se pozemský den o zlomek sekundy zkrátil. V románu Věk zázraků, vyprávěném hlasem jedenáctileté kalifornské dívky Julie, otřese planetou zemětřesení, které však způsobí opačný efekt...

Apokalyptický příběh očima jedenáctileté dívky, která se jednoho rána vzbudí a zjistí, že svět se začal zpomalovat. A dny se prodlužují a prodlužují…

Recenze:
Víte, nemusíte mít po ruce zrovna nejnovější a nejznámější knihy, abyste si dopřáli parádní čtenářský zážitek. Já jsem Věk zázraků našla náhodou v Levných knihách. Stál mě tak třicet korun a můžu říct, že na tuto knihu budu ještě dlouho myslet.
Katastrofickým scénářům se věnuje spousta knih i filmů. Ani se nestačím divit, jakými způsoby zvládne kreativní mozek lidstvo zahubit. Věk zázraků také prezentuje globální katastrofu, která obyvatelům naší planety pořádně zavaří. Dá se říct, že se jedná o přírodní katastrofu. A to pěkně děsivou. Dokážete si představit život na zemi, kde den netrvá dvacet čtyři, ale třeba čtyřicet hodin? Já teda ne. Ale Karen Thompsonová Walkerová se nad tímto námětem zamýšlela nejspíš velice důkladně a její kniha je opravdu skvělá. Hrozivá, ale přesto skvělá.

Zemětřesení se odehrávají na naší planetě poměrně často. A jedno extrémně silné vychýlí Zemi z její osy. V důsledku toho se dny začnou prodlužovat a na světě neexistuje síla, která by tomu zabránila. Lidé žijí v nejistotě, nevědí, do jakého světa se probudí, zavedené systémy a hodnoty se hroutí. Autorka přišla s originální katastrofou a velmi realisticky zachytila, co by se s lidstvem odehrávalo. Už samotná myšlenka této katastrofy mě ke knize připoutala. Autorka má navíc velice hezký vypravěčský styl, díky němuž příběh ubíhá rychlým tempem. Já jsem Věk zázraků přečetla za den.

Není to jen kniha o zániku planety. Prostřednictvím hlavní postavy, jedenáctileté dívky Julie, se autorka věnuje také tématům dospívání, hledání sebe sama, první lásky a přátelství. Když se nad tím zamyslím, je tato kniha velice depresivní a na mě osobně po jejím dočtení dopadla špatná nálada. Ale na druhou stranu, pokud kniha dokáže vzbudit silné emoce, je to důkazem, že se jedná o kvalitní a silný příběh.

Nevím, jestli jsou jedenáctileté děti v Kalifornii vyspělejší než jedenáctileté děti v České republice, ale Julie i její parťák Seth mi přišli na svůj věk až příliš inteligentní. Samozřejmě příběh je psán retrospektivně, ale vyspělosti této dvojice si můžete všimnout například na jejich dialozích, chování a názorech na jisté věci. Autoři, kteří se rozhodnout psát svou knihu z pohledu dětí nebo velmi mladých lidí, se pouštějí do riskantního podniku. A většinou své myšlení zkrátka autor nedokáže přizpůsobit myšlenkovým pochodům o tolik mladšího člověka. Tento problém nastal i tady. Samozřejmě to na kvalitě knihy nijak neubírá, ale měla jsem celou dobu pocit, že čtu o lidech podstatně starších.

Jediné, co mi trochu vadilo, bylo až velké množství tragédií provázejících život Julie. Nebudu je tady vypisovat, brala bych to jako příliš velký spoiler, ale nakupilo se jich nějak moc. Určitě to mělo podtrhnout celkové tragické a bezútěšné ladění příběhu, ale i tak jich na mě bylo příliš. Nejhorší je, že jsem ke konci knihy byla už v tak citlivé náladě, že mě dvě z těchto tragédií natolik dostaly, že jsem uronila pár slz.

Dost se mi líbí, že autorka zvolila otevřený konec a nechala tak plně na čtenáři, aby začal vytvářet vlastní úvahy, jak celá katastrofa mohla skončit.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama