Zlo (Peter Newman)

28. září 2018 v 15:00 | Mira
Základní informace:
Originální název: The Malice
Nakladatelství: Host
Počet stran: 470
Překlad: Milan Žáček
Vydáno: 2017
Oficiální anotace:
Němý hrdina beze jména se vrací.

Na jihu to v Thrlině začíná vřít. Zlo, Gammin meč, se probouzí a volá, že chce být ještě jednou použit v boji. Jenže Tulák si našel domov, usadil se a volání ignoruje. Frustrovaný meč křičí, dokud mu neodpoví někdo jiný. Jmenuje se Vesper.


Recenze:
Zlo je druhým dílem zvláštní trilogie Tulák, jejíž stejnojmenný první díl u nás vyšel v roce 2016. Proč jsem použila slovíčko zvláštní? Protože tato série je podivnou směsicí různých žánrů, které se mnohdy prapodivně proplétají, a tvoří tak knihy, jejichž občas je často velice bizarní.

Během čtení můžete narazit na prvky sci-fi, trochu dark fantasy, post-apokalyptického žánru a určitě by se našlo ještě něco. Kupodivu je to vážně dobré čtení. Minimálně se čtenář po celou dobu může podivovat nad autorovou kreativitou. Mě tedy zaujal i překlad mnohých názvů. Překladateli bych tímto ráda složila poklonu, protože vymýšlet české ekvivalenty jmen všech těch démonů a míst muselo být opravdu pekelně náročné. Jako příklad bych uvedla takové Stokotvářno - jak to asi vypadalo v anglickém originálu? Pořád přemýšlím, jestli to má co dočinění s kotvou nebo tvářemi nebo ještě něčím úplně jiným.

Přesto si myslím, že Zlo nedosáhlo na laťku nastavenou Tulákem. Předchozí kniha byla výjimečná právě svým mlčenlivým hrdinou, zvláštním světem a kozou, která se odvážila postavit i démonickým monstrům. Tato kniha je o chlup horší. Zvláštní svět je pořád obrovským lákadlem, ale jeho exkluzivita už tak nějak vyčpěla. Hlavního hrdinu nahradila jeho dcera Vesper, a i když toho namluví podstatně více a je velmi příjemná hlavní hrdinka, na Tuláka nemá. A to, že s sebou má kůzle… no, symbolika hezká, ale už to působí trochu omšele. Mnohem více než příběh samotné Vesper mě zaujala dějová linka míšence Samaela. Tu rozhodně musím pochválit.

Samotný děj knihy je dobrý. Hrdinka prochází svým zvráceným světem, potkává zajímavé postavy, děsivé příšery a čelí nebezpečným situacím. Na zádech jí přitom visí opravdu velmi rozzlobený meč Zlo. Některé pasáže byly lepší, některé horší. Ovšem přišlo mi, že je kniha okleštěná o všechny emoce. Nijak zvlášť jsem se o hlavní protagonisty nebála, protože Vesper se úplnou náhodou dokázala dostat z každé situace. Nezasáhla mě ani smrt jedné z postav, což je trošičku škoda.

Ale určité náznaky slibují, že je na co se těšit ve třetí knize s názvem Sedma a já si ji rozhodně nenechám ujít.

Hodnocení:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama