Krysař (Viktor Dyk)

14. října 2018 v 12:52 | Mira
Omlouvám se za zpoždění, ale očividně jsem zapomněla nastavit datum vydání a všimla jsem si toho až dnes, takže to vychází takhle Smějící se Stejně jsem na dnešek neměla žádný článek Smějící se


Základní informace:
Edice: Česká radost
Počet stran: 80
Vydáno: 2002 (1. vydání originálu 1915)


Recenze
Hned druhý týden školy jsem se rozhodla hrát si na pilnou studentku a přečíst si nějakou knížku ke zkoušce z literatury. Tentokrát volba padla na Krysaře od Viktora Dyka. Jsem totiž vychytralá a na rozdíl od minulého semestru si budu vybírat pouze knihy s menším rozsahem, abych se zase nezahltila dlouhými romány.

Krysař je knížka krátká a na čtení jednoduchá, proto bych ji doporučila taky k maturitě. Příběh není komplikovaný, postav se v knize moc neobjevuje, tudíž se bude rozebírat dobře.

Celý příběh je vybudovaný na staroněmecké pověsti. Děj knihy jsem tak trochu znala dopředu, ale i tak jsem si její čtení více než užila. Viktor Dyk píše opravdu pěkně a je radost to číst.

Ústředním tématem díla je kritika maloměšťáctví se vším, co k němu patří: lidské falešnosti, hamižnosti a povrchnosti. Právě tímto jsou zosobněním ctihodní občané města Hameln (které opravdu existuje), tudíž většina postav je v knize nesympatických a protivných. Dvěma světlými výjimkami jsou Sepp Jörgen, v němž je právě zobrazena lidskost a čistota, a sám Krysař, který zprvu může působit negativním dojmem, ale vlastně je to celkem prima chlapík. Asi bych do těch "kladných" postav měla zařadit i Agnes, ale neudělám to. Agnes jsem ráda neměla a i ona má u mě černý puntík.

Vzhledem k tomu, jak je příběh krátký, nemohl autor dostatečně rozpracovat některé části a myšlenky. Hlavní příběh tím příliš netrpí, ale vedlejší milostná dějová linka s trojúhelníkem Krysař-Agnes-Kristián je tím dost poznamenaná. Kdyby autor přidal na rozsahu, mohl více rozpracovat psychologii postav. Takhle mi přišlo nelogické, že Agnes, která miluje Krysaře, má milostný poměr ještě s Kristiánem (můj přítel to komentoval vy stylu, že s Kristiánem je asi kvalitnější sex Smějící se ). A celkově následné Agnesino zoufalství šlo úplně mimo mě, protože to zkrátka nebylo rozpracované natolik, aby mi to zahrálo na city. A velké finále - Krysařova píseň - mi přišlo maličko kruté. Ať byli obyvatelé Hameln sebehorší, Krysař se neměl mstít na nich. Ačkoliv je otázkou, jestli jejich úděl byl trestem, protože Sedmihradsko se dá interpretovat jako nebe.

Jedinou pasáží, kterou jsem vůbec nepochopila, byla ta s ďáblem.

Ovšem i tak hodnotím Krysaře jako skvělou knihu.

Hodnocení:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama